fbpx

Kto sa raz narodí ako milovník áut, milovníkom áut navždy zostane. Život autičkára je plný rôznych vzrušujúcich zážitkov, niektoré sú však intenzívnejšie ako iné. Práve týchto 8 by mal podľa mňa v živote zažiť každý, kto má k autám aspoň trochu blízko…

Život petrolheada je krásny, no náročný zároveň. Náročný najmä preto, že naša celoživotná záľuba – autá – vyžaduje veľa financií, času a nervov. Na tom by na jednej strane nebolo nič zlé, predsa len, je to naša vášeň. Na strane druhej sú však ľudia, ktorí našu záľubu nedokážu pochopiť. „Bože, čo na tom aute vidíš, poďme už odtiaľto preč…, “ (z úst kamarátov, ktorí stoja v -10 s nami pri starej e30-ke a čakajú, kým si spravíme dostatok fotiek a auto poriadne z každého uhla poobdivujeme, s nekonečným úsmevom na tvári) alebo „Načo, doparoma, vkuse úplne zbytočne šliapeš na ten plynový pedál?“ (z úst manželky, ktorá nedokáže pochopiť, že tlačenie turba do sedačky je aspoň dvakrát tak návykové ako heroín). A s takýmito drobnými nepochopeniami od „neautičkárskej“ komunity sa stretávame každodenne. Čo už. Vráťme sa však späť k téme. Každý z nás má nejaké subjektívne sny a túžby týkajúce sa áut, ktoré si chce v živote splniť. Okrem subjektívnych snov sú tu však aj veci, ktoré by sme mohli označiť za povinnú jazdu každého autičkára. Veci, ktoré by mal na vlastnej koži zažiť každý jeden z nás. A veru, za to vyskúšanie naozaj stoja!

8. Povoziť sa na nemeckom Autobahne

milovník áut

Nemecké diaľnice s úsekmi s neobmedzenou rýchlosťou, celosvetovo známe ako Autobahn, sú doslova rajom pre všetkých milovníkov rýchlej jazdy. Ich kvalitný povrch a dlhé úseky s miernymi zákrutami sú ako stvorené na neobmedzené skúšanie maximálnej rýchlosti svojho tátoša. Jedným dychom však treba dodať, že nemecký Autobahn už dnes nie je to, čo býval. Pribúda čoraz viac rýchlostných obmedzení a kvôli bláznovstvu s emisiami, ktoré v krajinách západnej Európy naberá až nebezpečne veľké obrátky, je dosť možné, že za nejakú dobu budeme svedkami zrušenia všetkých úsekov s neobmedzenou rýchlosťou. Nám tak ostáva len veľmi intenzívne sa modliť k automobilovému bohovi, aby Autobahn zostal v čo najväčšej miere zachovaný, no najmä, čím skôr si ho na vlastnej koži vyskúšať. Stačí si len vybrať deň s pekným počasím, čas, kedy je na Autobahne najmenej áut a zábava sa môže začať!

7. Zajazdiť si na pretekárskom okruhu

Milovník áut okruh

Áno, nemecký Autobahn je legenda v skúšaní maximálnej rýchlosti, no je to otvorená cestná komunikácia, na ktorej treba brať ohľad na iných účastníkov premávky a čo je hlavné, zajazdíte si na ňom len rovno. Ak ste Američan, k životu ani nič viac nepotrebujete. My však milujeme zákruty a úseky ciest, ktoré si vyžadujú nejaké reálne vodičské schopnosti, nie len stlačenie plynu na podlahu. Skúšať si šmyky, prejazdy zákrut a limity auta v bežnej premávke je prinajmenšom nezodpovedné a nebezpečné, ideálnym miestom na hranie sa s autom je okruh. Keďže autá máme radi, každý z nás asi vlastní auto, s ktorým by sa teoreticky dalo ísť na okruh. Ak si na okruhové jazdenie s vlastným autom netrúfate, stále sú tu požičovne športových áut priamo na okruhu. Už si len vybrať ideálny okruh a prísť v čase, kedy je otvorený pre verejnosť. Zájsť môžete na Slovakiaring alebo na niektorý z mnohých ďalších okruhov v iných štátoch. Mojím osobným cieľom je Nürburgring – pre motoristov asi najpríťažlivejší okruh v strednej Európe. Naviac, keďže je v Nemecku, cestou naň absolvujete aj bod číslo 8.

6. Vyskúšať si auto s 12-valcom

Milovník áut Lamborghini

12-valec je jednoducho legenda. Stačí sa pozrieť pod kapotu tých najfamóznejších áut všetkých čias a pri väčšine z nich tam uzriete umelecké dielo v podobe vidlicového dvanásťvalca. Niekto by možno namietal, že prečo dvanásťvalec, predsa je tu ešte 16-valec v Bugatti… To je síce pravda, no 16-valec je veľký obludný motor, ktorý je možno dobrý do auta určeného na lámanie rýchlostných rekordov, no pod kapotu všestranne dobrého športového auta sa jednoducho nehodí. Tento bod je však jeden z najťažšie splniteľných – asi nie veľa z nás má kamaráta, ktorému v garáži parkuje Ferrari 812 Superfast alebo Aventador a bol by ochotný nechať nás vyskúšať si ho spoza volantu. Nehovoriac o tom, že dvanásťvalce pomaly ale isto (oprava, veľmi rýchlo a isto) vymierajú, možnosť vyskúšať si ho tak bude čoraz vzácnejšia. Verím však, že každému z nás sa tento sen raz splní…

5. Zajazdiť si v poriadnom offroade

Milovník áut offroad

Priznám sa, s terénnym jazdením nemám takmer žiadne skúsenosti. Rovnako ako veľa ďalších milovníkov áut. Pravdupovediac, offroad ma ani nejako veľmi neláka. Hoci terénne autá sú v teréne ako ryby vo vode, jazdenie v ťažkom offroade vnímam ako tvrdé ubližovanie autu. No to je môj názor. Na druhej strane sa medzi nami nájdu takí, ktorí oddali celý svoj život práve offroadu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou autičkárskej komunity. Jazdenie v ťažkom teréne, na skalách, v blate a extrémnych stúpaniach, je zážitok, na ktorý nie sme zvyknutí a určite stojí za vyskúšanie. Už len nájsť človeka, ktorý má poriadny offroad a s jazdením v teréne nás zoči-voči zoznámi…

4. Navštíviť továreň na autá

Milovník áut továreň na autá

Bol by hriech na vlastné oči nevidieť, ako naše milované autá vlastne vznikajú. Možno si poviete, že si stačí predsa pozrieť nejaký dokumentárny film, v ktorom celú výrobu áut pekne uvidíte. To síce áno, no ocitnúť sa priamo v mieste diania je neporovnateľne väčší zážitok. Dostať sa do automobilovej továrne pritom nemusí byť až také náročné. Volkswagen napríklad pravidelne vykonáva prehliadky pre verejnosť, v rámci ktorých sa môžete pozrieť na vybrané časti výrobného procesu. Prehliadku si viete vybaviť aj v niektorých ďalších továrňach. Mnohí výrobcovia superšportových áut tiež svojim cteným zákazníkom umožnia vidieť ich budúce auto vo výrobnom procese. Do takýchto tovární sa však bežný človek len tak ľahko nedostane. Nečudo, dostať ho odtiaľ von by stálo SBS-karov asi veľmi veľa námahy… 😀

3. Vyskúšať si auto s pravostranným riadením

Milovník áut pravostranné riadenie

Ak ste niekedy skúšali hrať Forzu alebo iný simulátor v aute s pravostranným riadením, určite uznáte, že to nie je práve najlepší pocit. Osobne si na to nedokážem zvyknúť. Aj v reálnom aute s pravostranným riadením som už sedel a poviem vám, je to veľmi zvláštny pocit. Podobný, aký som mal pri počítačových hrách. Neuveriteľné, ako jedna hlúpa zmena miesta z jednej strany auta na druhú dokáže vodiča úplne vykoľajiť. A to ešte nehovorím o radení prevodových stupňov ľavou rukou. Áno, časom sa na to určite dá zvyknúť. Ale prvýkrát si sadnúť za volant auta s pravostranným riadením a ideálne ho aj nejaký ten čas šoférovať, je veľký zážitok, ktorý by si mal vyskúšať každý autičkár.

2. Zúčastniť sa PORIADNEJ automobilovej akcie

Milovník áut Legendy

Rôzne autičkárske zrazy a akcie sú skvelou príležitosťou na obdivovanie áut snov a stretnutie sa s inými milovníkmi áut. Existuje viacero typov akcií, ktorých by sa mal každý autičkár v živote aspoň raz zúčastniť – v prvom rade je to klasický autosalón. Pokojne aj ten Bratislavský, o niečo zaujímavejší je viedenský autosalón a vrcholom toho, čo sa v Európe dá z hľadiska autosalónov zažiť, je ženevský autosalón. Potom je tu druhý typ akcií, ktorý je z môjho pohľadu to najlepšie, čoho sa dá zúčastniť – akcie typu Goodwood Festival of Speed, ktorý je spojením autosalónu, automobilového zrazu a pretekov. Doslova raj pre každého autičkára, vidieť sa tu dá prakticky všetko, čo automobilový svet ponúka. Spomenúť tu musím aj akciu Legendy Automobilová Slavnost, ktorá sa koná v Prahe, tento rok od 17. – 19. mája. Za rok 2018 to bola bezkonkurenčne najlepšia akcia, na ktorej som bol. Nekonečné množstvo áut rôznych kategórií – od hyperšportov až po staré Škodovky, vystavených vo veľkom areáli v kombinácií so sprievodným programom a pekným počasím tvoria akciu, ktorej by sa mal povinne zúčastniť každý milovník áut.

1. Šoférovať svoje auto snov

Milovník áut BMW m3

Na záver som si nechal bod, ktorý je zo všetkých snáď najpodstatnejší – každý z nás má predsa nejaké auto snov a bola by nehorázna škoda o nejakom aute celý život len snívať, pozerať sa na neho zvonku alebo na fotkách, no nikdy ho priamo nešoférovať. Samozrejme, tí z nás, ktorých autom snov je také Lamborghini Miura, to s jazdou na ňom budú mať celkom náročné… No na druhej strane sú tu ľudia, ktorí svoje auto snov vlastnia. To je nepochybne to najlepšie, čo sa autičkárovi môže v živote podariť. Práve predchádzajúci bod tohto zoznamu je skvelou príležitosťou, ako sa zoznámiť s ľuďmi, ktorí vaše auto snov vlastnia a vybaviť si na ňom nejakú krátku jazdu. V tomto spočíva krása autičkárskej komunity – všetkých nás spája jedna vášeň a sme veľmi otvorení zdieľať ju aj s inými ľuďmi s podobným „postihnutím“. A ja som za to veľmi vďačný.

Tak, ktoré body z tohto zoznamu máte už „odfajknuté“ a ktoré sa ešte len chystáte splniť? 😉

Pozri tiež:

Obrázky – YouTube, Porsche, Tesla,

3 thoughts on “8 vecí, ktoré by mal v živote vyskúšať každý milovník áut”

Comments are closed.