fbpx

Každý deň na Slovensku ukradnú 4 autá. Čo robiť, aby sa to nestalo práve vám? Výhody a nevýhody systémov Zeder či Vam a čo robiť, ak ku krádeži príde – odpovedá zakladateľ HAKA systému Štefan Farkaš.

Matej žije v Bratislave, má ženu a dve malé dćerky. Minulý rok mu ukradli auto, no ako hovorí, môže si za to najmä sám. Zlodejom totiž prácu poriadne uľahčil.

“Večer po prechádzke s dcérkou som si odomkol auto odparkované pod bytovkou a vložil do kufra kočík. Nefungovalo nám centrálne zamykanie, preto sme používali mechanický zámok,” vysvetľuje Matej.

“Keď som zatvoril kufor, dcérka sa rozbehla na cestu, tak som za ňou skočil, aby sa nestalo nejaké nešťastia. V tomto návale adrenalínu som zabudol na kľúč vo dverách a spokojne si odkráčal do bytu.”

Keď na druhý deň poobede prišiel na parkovisko, auto tam už nebolo.

Zlodeji áut skutočne číhajú, zdá sa, na každom kroku. Podľa oficiálnych štatistík ukradnú na Slovensku 4 autá každý deň. Môže medzi nimi byť aj to vaše.

Netreba však prepadať panike. Pokiaľ zrovna nenecháte kľúče v zapaľovaní – ahoj, Matej – a dodržíte základné pravidlo ochrany vozidla, máte takmer 100% šancu, že vaše auto ostane v bezpečí.

O čo ide?

Odpovie zakladateľ systému a komunity HAKA, ktorá má vyše 200-tisíc členov a pomohla vypátrať už vyše 100 áut.

Zakladateľ HAKA systému Štefan Farkaš. Foto: Archív Š.F.
Zakladateľ HAKA systému Štefan Farkaš. Foto: Archív Š.F.

Akú chybu robia najčastejšie vodiči pri zabezpečení vozidla?

Takú, že ho nezabezpečia. Určite doporučujem vozidlo zabezpečiť externým zabezpečovacím systémom. Už samotná inštalácia vám auto veľmi pravdepodobne ochráni.

Ako to myslíte?

Ak zlodej vidí, že máte takýto systém na zabezpečenie auta, často ku pokusu o krádež ani nepristúp. Radšej si vyberie rovnakú značku a model vozidla, ktoré zabezpečenie nemá.

Prečo? Sú systémy ako Zeder či Vam naozaj neprekonateľné?

Každý systém, ktorý vymyslel človek, je neprekonateľný. To, že je akože “neprekonateľný” znamená len toľko, že DOTERAZ nebol prekonaný. Na to je tiež odpoveď: Prekonanie takéhoto systému niekde na ulici by trvalo niekoľko hodín. Toľko času žiadny zlodej z pochopiteľných dôvodov na ulici vo vozidle stráviť nemôže.

Na druhej strane, ak stratíte kľúče od Zederu či kazetu od VAM systému, firma vám zabezpečenie odstráni a dá nové. Už z toho je jasné, že systém je prekonateľný – minimálne oni sami ho prekonať vedia.

Otázka pri zabezpečení teda nie je, či je prekonateľné. Dobré zabezpečenie je také, ktoré zlodeja zdrží natoľko, že od krádeže upustí.

Takže ďalšie odporúčanie znie: Nechávať auto tam, kde sa pohybujú ľudia. Správne?

Určite. Úplne iná situácia je, ak vozidlo necháte niekde, kde nie sú žiadni ľudia. V takom prípade sa v ňom môžu “vŕtať” a systém prelomiť. To sa ešte zrejme nestalo a preto môžu tieto firmy tvrdiť, že ich systémy sú “neprekonateľné”.

Zlodeji potrebujú vozidlo, ktoré dokážu ukradnúť za pár minút. V niektorých prípadoch hovoríme doslova o sekundách.

Prečo si potom takéto zabezpečovacie zariadenie nenainštaluje každý vodič?

Dobrá otázka (smiech). Niektorí chcú ušetriť, niektorí nad tým ani nerozmýšľajú. Hovoria si, že veď im sa niečo také stať nemôže. Lenže chybu robia aj samotní výrobcovia a predajcovia vozidiel. Tí deklarujú, že akonáhle si dá človek iné zapezpečenie, než aké je originál na vozidle, tak stratí záruku.

Nie je to tak?

Nie. Zákon to vyslovene zakazuje. Ani po namontovaní externého zabezpečovacieho systému nemôžu prísť o celú záruku. Človek príde o záruku len na tú časť, kde bol urobený zásah. Koleso či pneumatiky, radiaca páka, motor a podobne.

V skutočnosti však nepríde ani o záruku na tieto modely…

Áno, presne tak. Zákon totiž zároveň ukladá povinnosť predajcom týchto zabezpečovacích systémov, aby záruky na tieto časti auta jednoducho prevzali na seba.

Na konci dňa teda vodič o nič nepríde – len za rozličné časti auta mu ručí rozličná firma – a k tomu má nainštalovaný systém, vďaka ktorému mu auto neukradnú. Je v tom veľa strachu a nevedomosti.

Na auto nestrácate záruku ani po inštalovaní zabezpečenia. Záruka sa prenesie na predajcu zabezpečovacieho systému. Foto: StockUnlimited.
Na auto nestrácate záruku ani po inštalovaní zabezpečenia. Záruka sa prenesie na predajcu zabezpečovacieho systému. Foto: StockUnlimited.

Na auto nestrácate záruku ani po inštalovaní zabezpečenia. Záruka sa prenesie na predajcu zabezpečovacieho systému. Foto: StockUnlimited.

Nechcem maľovať čerta na stenu, ale povedzme, že mi auto predsalen ukradli. Aký je správny postup?

Úplne najdôležitejší je čas. Čas, čas, čas. Ihneď treba volať políciu. Okrem toho odporúčam využiť aj náš HAKA systém.

Ako presne tento systém funguje?

Akonáhle človek do aplikácie zadá ŠPZtku, tá mu vypíše, k akému vozidlu je priradená. Zlodejom tým pádom nepomôže, ak len zmenia značky. Niekoľko čerstvo ukradnutých áut sa nám podarilo vypátrať práve vďaka tomuto.

Okrem toho nám určite napíšte do skupiny na Facebooku. Napíšete nám informácie o aute, pošlete aktuálne fotografie a my vyhlásime pátranie. Pátrame na sociálnych sieťach, na webe aj v teréne. Bližšiu metodológiu nášho terénneho pátrania však zverejňovať z bezpečnostných dôvodov nemôžem.

Tak to by sme mali! S radami od Štefana Farkaša by malo byť vaše auto v bezpečí. Poďme si pre istot zopakovať hlavné odporúčania:

  1. Určite si zadovážte zabezpečovací systém. Odplašíte zlodeja, ktorý na ukradnutie vášho vozidla skrátka nebude mať čas. “Zlodeji často volia cestu menšieho odporu a keď vidia dobre zabezpečené auto, radšej sa mu vyhnú,“ radí aj Marek Vereb, riaditeľ likvidácie poisťovne Colonnade Insurance.
  2. Parkujte na viditeľných miestach. Zlodej sa musí báť vniknúť do auta, preto pomôže, ak ho budete parkovať na miestach, kadiaľ prechádzajú ľudia.
  3. Nebojte sa, záruku nestratíte. Garantuje vám to zákon. Záruka za dotknuté časti auta sa jednoducho prenesie na firmu, od ktorej si zabezpečenie kúpite. A môže sa to hodiť. Jeden pán, ktorý si želá ostať v anonymite nám povedal, že mal zážitok so zlodejmi. Tým sa krádež nepodarila, poškodili mu však pneumatiky. Ak sa niečo také stane, pamätajte: Auto máte stále v záruke (ak už neuplynula. S tým však nepomôžeme 🙂 )
  4. Majte v telefóne aktuálne fotografie svojho auta. Hneď po dočítaní tohto textu choďte von a pekne si svojho krásavca odfoťte. Môžete sa nim pochváliť na sociálnych sieťach. A ak dôjde k najhoršiemu, uľahčíte prácu pátračom.
  5. Konajte rýchlo. Ak vám ukradnú auto, rozhodujúci je čas. Volajte 158, píšte do HAKA skupiny a možno ho ešte uvidíte.

Smelo do toho!