fbpx

Audi v poslednom čase predstavilo hneď niekoľko noviniek a modernizácií, medzi tie najväčšie patrí práve Q3 Sportback. Napriek tomu, že je to prakticky len klasická Q3-ka s krajšou karosériou, zaslúži si samostatný článok. Prečo?

SUV-čka so zvažujúcou sa zadnou časťou v štýle kupé sú čoraz viac IN. Zo začiatku tu bola X6-ka, ku ktorej sa po dlhom čase pomaly pridružil Mercedes s modelom GLE kupé. No následne sa veci začali meniť oveľa rýchlejšie. Prišla X4-ka od BMW, GLC kupé od Mercedesu a konečne si aj ostatné značky začali všímať, že takýto štýl karosérie SUV je celkom zaujímavý. Audi prišlo s nádherným modelom Q8 a o karosérii SUV-kupé začínajú vážne uvažovať aj viaceré ďalšie značky. A ja sa z toho teším. Mnohí ľudia tento trend pomerne nepraktických štýlových SUV-čiek nechápu, no mne sa fakt páči. Preto ma milo prekvapila informácia, že Audi do svojej ponuky pridáva ďalší pekný kúsok – Q3 Sportback.

Tvary, krivky, línie

Audi Q3 Sportback 2019
Audi Q3 Sportback 2019

Audi Q3 Sportback je práve o dizajne. Už samotný názov Sportback (športový zadok) jasne hovorí, o čom toto auto bude. Zmeny voči klasickej Q3-ke však nie sú len vzadu, výrazné zmeny sú aj v dizajne prednej časti, pričom Q3 Sportback môže byť vybavené famóznymi Matrix LED svetlami, čo je veľké plus. Aj do dĺžky Sportback voči bežnej Q3-ke narástol, meria rovných 4.5 metra. Mimoriadne sexi je zadná časť Sportbacku, na ktorej pozornosť ihneď upúta vysoko siahajúca plastová časť imitujúca difúzor, ale aj mnoho aerodynamických prvkov. Krásny dojem zo zadnej časti auta podčiarkuje masívny prelis tiahnúci sa od zadných dverí ku svetlám. Určite si všimnete aj obrovské kolesá, na Q3 Sportback si môžete obuť až 20-palcové disky! Celkovo to vyzerá neskutočne špičkovo a Audi si za tento dizajnový počin zaslúži veľký palec hore. A ešte jedna vec ma teší – absencia fejkových výfukov, ktoré Audi, bohužiaľ, vo viacerých iných modeloch využíva. Skvelé!

Dynamický dizajn, dynamická technika

Audi Q3 Sportback 2019
Audi Q3 Sportback 2019

Takto dynamicky a štýlovo vyzerajúce SUV-čko si zaslúži poriadne motory a Audi mu v rámci možností nadelilo slušné pohonné jednotky. Viac ako 4 valce pod kapotu nedostanete, no najvýkonnejší benzínový motor 2.0 s označením 45 TFSI ponúkne slušných 230 koní. Zo začiatku produkcie bude dostupný ešte koncernový 2.0 litrový naftový 35 TDI motor so 150 koňmi, časom sa pridajú ďalšie naftové a benzínové motory, pričom k dispozícii bude aj mild-hybrid. Bude sa jednať prakticky o rovnakú paletu motorov, akú dostanete aj v klasickej Q3-ke. Vybrané motorizácie môžu byť spárované s pohonom všetkých štyroch kolies Quattro, väčšina motorov bude spolupracovať s automatickou dvojspojkovou prevodovkou S tronic, no k niektorým si budete môcť zvoliť aj manuálnu prevodovku.

Nečakaný priestor, očakávané technológie

Audi Q3 Sportback 2019 interiér
Audi Q3 Sportback 2019 interiér

Pri SUV-kupé autách musíte počítať s mierne zhoršenou praktickosťou a priestorom, Audi Q3 však v tejto oblasti prekvapuje. Kufor má v základom usporiadaní slušný objem na úrovni 530 litrov, osobne ma však veľmi prekvapuje variabilita zadných sedadiel. Tie sa dajú posúvať dopredu a dozadu a polohovateľné sú aj operadlá – naklopiť ich môžete do jednej zo 7 prednastavených pozícií. Podľa Audi by sa na zadné sedadlá mohli usadiť až 3 ľudia. Veľmi milé prekvapenia. Až tak prekvapivé už nie sú technológie na palube, tie sú štandardne na veľmi vysokej úrovni a interiér je prakticky rovnaký ako v prípade bežnej Q3-ky. Už v základnej výbave dostanete digitálny prístrojový štít s uhlopriečkou 10.25 palca, ak si priplatíte, získať môžete 12.3 palcový Audi virtual cockpit. Stredová obrazovka na prístrojovej doske má uhlopriečku 10.1 palca. Tá je spolu s celým stredovým panelom natočená na vodiča – veľmi pekný detail. Z obrovského množstva funkcií a asistenčných systémov vypichnem prepracované hlasové ovládanie Alexa od Amazonu.

Ani ryba, ani rak

Audi Q3 Sportback 2019

Prvé kúsky Audi Q3 Sportback by sa ku zákazníkom mali dostať na jeseň tohto roka, v Nemecku za verziu 35 TDI S tronic zaplatíte od €40,200 a za 45 TFSI quattro S tronic minimálne €46,200. Zaujímavá je ale skutočnosť, že Audi si modelom Q3 Sportback vytvára vlastnú veľkostnú kategóriu SUV vozidiel. Potenciálni konkurenti, teda BMW X4 a Mercedes GLC kupé, vlastne konkurentmi ani nie sú, keďže sú vo všetkých smeroch väčšie. Na druhej strane však Q3-ka Sportback nie je tak malá, že by jej konkurovalo napríklad BMW X2. Uvidíme, či v tejto novo-založenej kategórii malých SUV-kupé zostane sama, alebo sa k nej čoskoro pridajú ďalší výrobcovia. Každopádne, prajem jej veľa predajných úspechov, vídať ju na ceste bude totiž veľmi príjemný zrakový zážitok. 🙂

Pozri tiež:

Zdroj a obrázky – Audi