fbpx

Zima je obdobie, ktoré je pre mnohých motoristov náročné. A to nielen preto, že sa musíme držať na uzde a nebrať každú zákrutu dverami napred….

Keď sa mám na zimu pozrieť očami autičkára, musím povedať, že ju jednoducho milujem. A verím tomu, že aj vy ostatní. Predsa len však tá zima prináša niekoľko zásadných nevýhod, ktoré náš život s autom robia náročnejším. Od ranného zametania a škrabania auta až po zapadnutie v záveji s nemožnosťou vyhrabať sa. Práve v takýchto nepríjemných zimných situáciách sa oplatí využiť nasledovných 9 „lifehackov“. Poďme sa teda na ne pekne po poriadku pozrieť.

1. Jednoduché riešenie na zamrznuté dvere

zamrznuté dvere auta

Poznáme to všetci. Prídete ráno k svojmu štvorkolesovému miláčikovi, odomknete ho a on vás aj napriek tomu akosi nechce vpustiť dnu. Môžu za to práve primrznuté dvere. Tak ťaháte, mykáte, nadávate a ak skôr neodlomíte kľučku, po pár minútach snaženia sa vám podarí dvere s nepríjemným prasknutím otvoriť. Primrznuté dvere nielenže robia problém pri nastupovaní do auta, pri ich otváraní môžete navyše poškodiť tesnenie, ktoré môže začať neskôr zatekať. Aké je teda riešenie? Ideálne ešte pred začatím mrazov zoberte handričku, olej na tesnenia auta (použiť však môžete aj akýkoľvek iný silikónový olej, niektoré zdroje dokonca odporúčajú aj olej na varenie v spreji), nastriekajte olej na tesnenia, ku ktorým priliehajú dvere a handričkou ho pekne rovnomerne rozotrite. Takto vám už dvere nebudú primŕzať k tesneniam, ak časom primŕzať opäť začnú, celý proces olejovania tesnení zopakujte.

2. Zima na ruky pri škrabaní ľadu z okien?

škrabka na auto rukavica

Po tom, ako sa vám podarí otvoriť dvere do auta a naštartovať, prichádza rad na najnepríjemnejšiu zimnú činnosť – škrabanie ľadu z okien. Verím, že nie som jediný, kto si vždy doma zabudne rukavice a musí tak škrabku držať holými rukami. Následný pocit skrehnutých rúk, kedy vám škrabka doslova primrzne k ruke, nie je veľmi príjemný. Riešenia sú dve – buď si v aute nechávajte pár rukavíc (aké dokonalé! 😀 ), alebo si kúpte škrabku so zabudovanou rukavicou. Tá je doslova dokonalým vynálezom a stále ma prekvapuje, koľko málo ľudí ju doma má.

TIP – sklá auta neškrabte nejakými „homemade“ škrabkami, prípadne kartami z peňaženky a podobne. Tie sa síce môžu zdať ako rýchle a jednoduché riešenie na efektívne škrabanie ľadu, na škrabanie ľadu však nie sú určené a neodškrabú len ľad, ale aj sklá auta. A to určite nechcete. Ak si neustále škrabku z auta zabúdate niekde mimo auta, kúpte si Škodu so Simply Clever škrabkou v nádrži a máte po probléme 🙂 .

TIP 2 – kúpte si fóliu na čelné sklo, tá zabráni vzniku námrazy a vy sa tak ráno vyhnete aspoň škrabaniu čelného skla.

3. Keď ste príliš leniví na škrabanie ľadu z okien

zamrznuté okná auto

Ak škrabku na ľad v akejkoľvek podobe nechcete ani vidieť, aj pre vás sú tu 2 riešenia. 1. – kúpte si garáž. 2. – kúpte si rozmrazovač skiel v spreji. Ten jednoducho nastriekate na okná a ľad sa za pár sekúnd kompletne roztopí. Škrabku síce použiť pravdepodobne budete musieť, aby ste rozpustenú zmes ľadu zotreli z okien, nemusíte však nič škrabať, len zotierať. Rýchle a jednoduché.

TIP – nikdy nebuďte natoľko vynaliezaví, že vám napadne poliať sklá horúcou vodou. „To predsa tiež ľad rýchlo roztopí, nie?“ poviete si. Áno, roztopí, ale pridá k tomu aj bonus v podobe prasknutých skiel.

TIP 2 – ak chcete, rozmrazovač na sklá nemusíte kupovať, môžete si ho aj doma vyrobiť. Vyrábať však rôzne zmesi z octu, alkoholu a iných látok však nie je veľká zábava, nehovoriac o nepríjemnom zápachu, špeciálne ak použijete ocot. Tým asi svoje auto polievať nechcete. Ak však ušetriť chcete, na internete nájdete veľa návodov, ako na to.

4. Riešenie na primrznuté stierače

zima auto stierače

Dobre, auto máte naštartované, ľad odškrabaný, tak pred jazdou zapnete stierače, aby ste z čelného skla zostreli kúsky snehu alebo iné nečistoty. Kompletne zamrznuté stierače sa s ťažkým povzdychom zobudia zo svojej vypnutej polohy a s nánosom ľadu a snehu ťažkopádne spravia svoj pohyb po čelnom skle, pričom nespravia žiadnu robotu. Riešenie je jednoduché – zoberte dlhú ponožku, alebo ešte lepšie, nejaký kvalitný sáčok a večer do neho stierače zabaľte. Gumičky tak zostanú ochránené, ráno túto ochranu dáte dole a stierače budú stierať ako nové.

5. Klimatizácia na zahmlené okná

zahmlené okná auto

Po tom, ako auto oškrabete, postierate čelné sklo a začnete jazdiť, príde ďalšia nepríjemnosť zimy, ktorú ja neznášam na celej zime asi najviac – zahmlené sklá. Riešenie je pritom extrémne jednoduché – zapnite klimatizáciu! Tú môžete mať zapnutú aj popri tom, ako máte zapnuté kúrenie, nebudete teda trpieť zimou. Klimatizácia svojím princípom činnosti vysušuje vzduch, vlhkosť z okien teda už po krátkej chvíli po tom, čo klimatizáciu zapnete, kompletne zmizne.

6. … Ale čo ak nemám klimatizáciu?

mačacie granule auto

Ani v tomto prípade nie ste stratení, práve naopak – k dispozícii máte kopu rôznych riešení. Od roztierania holiacej peny po oknách, až po granule do mačacej toalety. Práve granule do mačacej toalety sú zaujímavým riešením. Tie nemajú žiadny zápach ani iné „vedľajšie účinky“, ich účinkom je teda len pohlcovanie vlhkosti. Granule nasypete do ponožky, ponožku dáte na nejaké neviditeľné miesto v aute a keďže tieto granule veľmi rýchlo a účinne pohlcujú vlhkosť, vaše okná zostanú nezahmlené.

TIP – keďže granule do mačacej toalety sa väčšinou predávajú vo väčších vreciach, majú ešte jednu výhodu – ak máte zadokolku, vrece s granulami môžete nosiť v kufri a mať tak zadné kolesá viac zaťažené = mať lepšiu trakciu.

7. Keď šmyk nevyjde

gumená rohož auto

Máte teda rýchlo očistené auto, funkčné stierače a okná, ktoré sa nerosia a poviete si, že by sa patrilo zahrať sa trochu na Kena Blocka. Posledné kolo vašej „drift king“ exhibície vám však nevyjde a skončíte vo veľkom záveji, z ktorého niet cesty späť. Všetci sme už asi boli v tejto nepríjemnej situácii, ak navyše nemáte v aute lopatku ani nikoho v okolí, kto by vás potlačil, ste asi celkom stratený. Tu pomôže vec, ktorú v aute počas zimy máme asi všetci – gumené rohože. Tie môžete podložiť pod kolesá a z nepríjemnej situácie sa vďaka nim rýchlo vyhrabať a následne ich opäť vrátiť pod nohy do auta, ako keby sa nič nestalo.

8. Pozor na ručnú brzdu

ručná brzda auto

Určite ste to už počuli, no ja to pre istotu zopakujem ešte raz – v zime radšej ručnú brzdu po odstavení auta nezaťahujte. Veľmi často sa stáva, že primrzne a s autom sa potom neviete pohnúť. Avšak žiadny strach, ťahanie ručnej za jazdy je plne dovolené 😀 .

9. Čo nejde predkom, pôjde zadkom

zima auto

A na záver rada pre všetkých, ktorí jazdia na aute s pohonom predných kolies – čo nevyjdete predkom, to možno vyjdete zadkom. Vyskúšajte to, spiatočka robí niekedy naozaj divy.

Verím, že niektoré z týchto tipov sami využijete a vaše zimné spolunažívanie s autom bude oveľa jednoduchšie. A užívajme si zimné cesty, kým ešte môžeme – globálne otepľovanie je sviňa 😀 . Máte aj vy nejaké tipy na zimné jazdenie? Podeľte sa s nimi v komentároch!

Pozri tiež

Obrázky – Wikihow, Obi, Pixabay, Flickr