fbpx

Komunita pravoverných autičkárov je plná rôznych nezmyslov. Prečo si proste všetci nekúpime nové autá na leasing, ktoré síce padnú na hodnote, no budú v záruke a nebudú s nimi žiadne problémy? Nuž, máme na to pár pomerne rozumných dôvodov…

Záujem o jazdené autá je na Slovensku už dlhodobo vysoký, mnohí predajcovia jazdeniek sa dokonca na konci roka 2018 pýšili rekordnými hodnotami. Tento článok však nepíšem pre to, aby som tu vymenúval čísla predajov, percentá straty hodnoty a porovnával výhodnosť kúpy nového verzus jazdeného auta. Kúpa jazdeného auta pre nás prináša aj ďalšie benefity, nielen tie finančné. Áno, vôňu nového auta nenahradí nič, rovnako ani niekoľkoročnú záruku, istotu, že auto je v dobrom stave a ničím nečakaným nás neprekvapí. Tak aké sú teda tie cenné výhody, vďaka ktorým jazdené autá tak milujeme?

Auto snov za dostupnú cenu

jazdené autá výhody

Každý z nás má nejaké auto snov, ktoré nám zdobí steny už od detských čias. Pre niekoho je to Ferrari F40, pre iných Supra, Nissan GT-R, Bugatti Veyron, pre mňa Mazda MX-5. Jedno však majú tieto autá spoločné – ako nové si ich často nemôžeme dovoliť, ako jazdenky sú ale väčšinou prístupnejšie. Kým taký Veyron stál ako nový 2.5 milióna eur, dnes ho viete zohnať ako jazdenku len za 990 000 eur. A to už je naozaj hodnota, ktorá ho spraví prístupnejším oveľa väčšiemu množstvu fanúšikov… 😀 . Dobre, pre takto drahé sny táto metodika možno neplatí, mnohé autá snov dokonca vekom zdražujú, z čoho nám môžu zostať akurát tak oči pre plač. Keď si ale vezmeme autá priateľnejších cenoviek, situácia je oveľa zaujímavejšia. Napríklad, taká Mazda MX-5 NC stála ako nová 25 000 eur, dnes sa dá po pár rokoch zohnať za niečo menej ako 10 000 eur. Jednoduchá matika, vďaka ktorej si môže svoje detské sny vychutnať väčšina z nás bez toho, aby sme museli robiť podvody s DPH, vykrádať banky a podobne… Nehovoriac o tom, že najúžasnejšie autá snov pochádzajú z čias, keď sme boli deti. Iná možnosť, ako kúpiť ich jazdené, teda vlastne ani neexistuje.

Jazdené autá majú „dušu“

výhody jazdené autá

Teraz nenarážam na veterány s pneumatikami, pod ktorými sa skrývala duša, ale na trend vyhľadávania áut, ktoré sú niečím výnimočné, majú svoju špecifickú auru, jednoducho, majú dušu. Ľudia, ktorí berú auto ako presúvadlo z bodu A do bodu B túto úchylku nikdy nepochopia, pre všetkých nás, ktorí autá vnímame ako niečo viac ako kusy kovu, plastu a gumy, je však táto drobnosť dosť dôležitá. Všetci poznáme ten chlad, ktorým nás privíta väčšina moderných áut, často aj športových. Sadnete si do nového Golfu R, ihneď na vás zasvietia displeje, všade okolo budú dokonale spracované materiály, asistenčné systémy, ktoré na vás budú svojimi senzormi dohliadať každú jednu sekundu a nedovolia, aby sa vám čokoľvek stalo. Áno, bude jazdiť a fungovať dokonale a vyčarí aj úsmev na tvári. Pôjde z neho ale niečo, čo rád označujem ako „technologický chlad“. A týmto syndrómom trpí, bohužiaľ, drvivá väčšina nových áut.

výhody jazdené autá

Jazdené autá, na druhej strane, majú čo-to prežité, dlhé hodiny by dokázali rozprávať rôzne príhody s predchádzajúcim majiteľom/majiteľmi. Sem-tam na ich karosérii zažiari nejaký ten škrabanec a búchanec, sem-tam niečo zavŕzga. Tieto drobnosti im však dodávajú ich výnimočný charakter, ktorý je tak očarujúci. Aj keď, ak by nám to auto porozprávalo o vytáčaní do obmedzovača ihneď po naštartovaní, výmenách oleja po 30 000 kilometroch a o tom, že za mesiac plánuje odpísať turbo, to by veľmi charakterné asi nebolo… Každopádne, čím staršie auto, tým viac výnimočnosti prináša. Len si zoberme nejaké BMW 5 E28. Stačí sa na neho len pozrieť, a to auto vás ihneď dostane. Navyše, tieto autá vznikali v časoch, kedy neexistovali asistenčné systémy a brutálne emisné normy, prinášajú tak rýdzi pocit z jazdy a auta ako takého, čo je tiež jedna z vecí, ktoré milujeme…

Ich cena už nemôže padnúť nižšie

jazdené autá

Ak sa na jazdenky pozrieme opäť z trochu praktickejšieho hľadiska, výhodou je nielen ich obstarávacia cena, ale aj hodnota pri následnom predaji. Vo väčšine prípadov už hodnota auta nemá kam nižšie padnúť, samozrejme, ak s autom nezaobchádzate ako s Aviou plnou hnoja… Práve naopak, ak sa o auto dobre staráte (čo hádam všetci robíme), môžete ho bez problémov predať za ešte vyššiu cenu, za akú ste ho kúpili. A to ešte nehovorím o chuťovkách, ktoré vekom rastú na hodnote.

Majú vychytané muchy a priateľské komunity

jazdené autá výhody

Automobilkám pri kúpe nového auta veríme, že bude úplne dokonalé a funkčné. Opak je ale niekedy pravdou, špeciálne pri úplne nových modeloch. Počas prvých rokov produkcie sa odhalia rôzne nedostatky, ktoré sú v tom lepšom prípade v rámci zvolávacích akcií odstraňované. Neviete však, čím nemilým vás môže auto prekvapiť. Keď kupujete jazdenku, na internete nájdete nespočetné množstvo recenzií a skúseností majiteľov, ktoré prinesú jasný obraz toho, čo od auta môžete čakať. Vo fórach a na sociálnych sieťach ostatní majitelia ochotne poradia a väčšinou neexistuje problém, na ktorý by niekto nepoznal riešenie.

Nebojíme sa ich upravovať

jazdenky úpravy

Starostlivosť o auto a vykonávanie rôznych úprav je pre väčšinu z nás veľké hobby. Čo ale upravíte na novom aute, ktoré len pred pár týždňami zišlo z výrobnej linky? Budete sa o neho starať ako o malé bábätko, chrániť ho budete aj pred tým najmenším škrabančekom a so šróbovákom alebo momentovým kľúčom sa k nemu ani nepriblížite. Tí odvážnejší po pár mesiacoch vymenia výfukové potrubie za nejaké hlučnejšie, prípadne namontujú pár doplnkov, výhradne však priamo od výrobcu. Pri novom aute je vám jednoducho ľúto robiť akékoľvek úpravy, nehovoriac o tom, že ak ho kupujete na lízing, lízingová spoločnosť z toho tiež nebude veľmi nadšená. Pri jazdených autách si dovolíme oveľa viac. Teraz nenavádzam na nejaký dedinský tuning od podvozka po strechu, ale keď sa nám niečo páči, bez zábran to na auto namontujeme. Naviac, za tú dobu, čo auto bolo na trhu, bolo vyprodukované nespočetné množstvo rôznych bodykitov a doplnkov, z ktorých si môžeme vyberať.

Tak ktoré?

Nevravím, že jazdenka je všeobecne najlepšie riešenie pre každého. Pre firmy a ľudí, ktorí chcú spoľahlivé auto so zárukou, pri ktorom sa nemusia obávať toho, kedy sa čo pokazí, či nebolo búrané, či nebolo stočené atď., je najlepšie riešenie nové auto. Ale pre nás ostatných, ktorí chceme zaujímavé auto za málo peňazí, ktoré bude mať svoj charakter, svoju komunitu a nebudeme sa ho báť upravovať, je jazdenka bezkonkurenčne najlepšou voľbou. A ten risk, ktorý so sebou kúpa jazdenky prináša, s radosťou predýchame. Mám ale jednu veľkú obavu do budúcna – ako budú vyzerať jazdenky napríklad v roku 2030? Dnes sú jazdenky spôsob, ako sa vrátiť do starých dôb poctivých áut bez elektroniky. V budúcnosti však budú všetky jazdenky plné elektroniky, asistentov a vecí, ktoré sa môžu kaziť. A tie naozaj staré jazdenky, ktoré také nebudú, budú stúpať na cene a budú veľmi drahé. Užívajme si tak rýdze a poctivé autá, kým nám ich všetky európska únia nezakáže a nenahradí elektromobilmi a polo-autonómnymi robotmi. Potom budeme za starými jazdenkami ešte veľmi plakať…

Pozri tiež:

Obrázky – R32OC, Wikipedia