fbpx

Keď ste pred pár rokmi povedali pred automobilovým fanúšikom skratku SUV, museli ste rýchlo utekať, aby vás na mieste nezabil. Prečo však niektorí autičkári doteraz nemajú radi SUV autá a prečo ich ja zastávam?

Už niekoľko rokov po sebe máme možnosť sledovať takzvaný „SUV boom“, ktorý má neustále stúpajúcu tendenciu a nevyzerá to tak, že v blízkej budúcnosti by sa malo niečo zmeniť. Najprv to začínalo rozširovaním a vylepšovaním áut ako napríklad Kia Sportage, ktorej tretia generácia prišla na trh v roku 2010, vtedy niekedy sa ten pravý „SUV boom“ začal. Prečo spomínam práve Kiu Sportage? Práve test tohto auta, ktorý príde onedlho, ma prinútil pouvažovať nad problematikou SUV áut. Pri nej som si uvedomil všetky tie aspekty, ktoré fanúšikovia SUVčiek tak oceňujú a podporil som sa vo svojom vlastnom názore, že SUVčka sú super.

Verní tradíciám?

Prudký nárast popularity SUVčiek prinútil mnohých výrobcov, ktorí dovtedy o SUV autách ani len nesnívali, začať nejaké to SUVčko vyvíjať. A tak sme svedkami Seatu Ateca, Arona, Škody Kodiaq, Karoq, ale aj exkluzivitiek ako Lamborghini Urus, Rolls-Royce Cullinan a mnohých iných. Stále sa ale pýtam, čo je na nich zlé? Častým argumentom zarytých odporcov SUVčiek je, že takéto autá kazia celkový image a tradície značky, ktorá ich vyrába. Najväčši „hate“ bol vyslovovaný práve na také Porsche Cayenne, ktoré dnes patrí medzi najpredávanejšie modely značky a je jednoducho perfektné. Prečo teda na neho nadávať len preto, že nepatrí do kategórie športiakov? Myslím, že by sme sa mali prestať pozerať na tradície a zvyky automobiliek a hodnotiť ich SUV autá podľa toho, ako dobré skutočne sú, nie podľa toho, ako sa hodia do portfólia danej značky.

Mýtus sem, mýtus tam

Moje odôvodnenie toho, prečo sú SUVčka super autá? Je ich rovno viac… Ako prvá je to skutočnosť, že v SUV aute dostávate viac áut v jednom. Pozrime sa napríklad na taký Range Rover Sport. Je perfektným rodinným autom, keďže ponúka veľa priestoru, zvládne toho skutočne veľa v teréne, je mimoriadne luxusný a navyše si v ňom môžete zajazdiť aj celkom športovo. Aké iné auto mimo kategórie SUV dokáže toto všetko v jednom? Väčšina SUV odporcov považuje za najlepšie riešenie nejaký športový kombík, ktorý toho tiež zvládne veľa v jednom, chýba mu však reálna využiteľnosť v teréne. Druhým dôvodom pre výber SUV auta je výhľad, to rozhodne nie je len nejaký mýtus, ale overená skutočnosť. Či sa nám to páči alebo nie, z SUV áut bude vo väčšine prípadov lepší výhľad a prehľad o ceste ako z nejakého kombíku. Minimálne sedíte vyššie nad cestou, čo niektorí ľudia ocenia aj zo zdravotných dôvodov. U mňa veľmi nie, ale u mnohých ľudí zaváži aj argument vyššej bezpečnosti SUV áut, ktorá je spôsobená robustnou karosériou. O pohone 4×4 radšej nehovorme, jeho potreba závisí od využitia auta, osobne by som si SUV auto bez pohonu 4×4 nekúpil nikdy, nájdu sa však ľudia, ktorým ide len o iné aspekty a pohon 4×4 nepotrebujú. Samozrejme, argumentov prečo áno a prečo nie je nekonečno, za mňa je to asi najviac spomínaná skutočnosť, že SUV prináša viac áut v jednom v robustnom balení.

Vyhráva image

SUV auta

Typické argumenty proti SUV autám znejú nejako takto – „Sú zbytočne veľké, zaberajú tak veľa miesta v mestách, majú vyššiu spotrebu a väčšina majiteľov ich terénne schopnosti nikdy nevyužije.“ To je v mnohých prípadoch pravda a práve z týchto dôvodov mnoho autičkárov preferuje všetko iné, len nie SUV autá. Je tu však jedna jediná vec, ktorá robí SUV tak špeciálnym, a to image SUV. Ten neustále stúpa a ľudia chcú byť jednoducho štýloví a moderní. Alebo ich robustnosť, vzhľad a použiteľnosť takéhoto auta láka natoľko, že sa nerozhodnú pre nič iné. Iným slovom, rozhodnú sa viac srdcom a imidžom. Za seba môžem povedať, že som už tiež pár SUVčkam podľahol a očarili ma natoľko, že by som ich uprednostnil pred akýmkoľvek kombíkom. Jedno je však isté – čím viac ľudí začína SUV autá obľubovať, tým viac sa ich výrobcovia snažia vylepšovať, skôr či neskôr sa tak aj ten najväčší SUV odporca prichytí pri tom, ako s úžasom na nejaké to Sport Utility Vehicle zíza a zvažuje jeho kúpu. Prestaňme tak na SUVčka nadávať a oceňujme ich výhody. Väčšina z nich totiž skutočne stojí zato!

Mimochodom, ak ste tak ešte nespravili, budem veľmi rád, ak dominiccars.sk podporíte aj na YOUTUBEFACEBOOKU a INSTAGRAMEĎAKUJEM ?

 

One thought on “SUV – prečo ich väčšina autičkárov stále nemá rada?”

Comments are closed.