fbpx

GTI, SVR, QV, SRT… Aj toto sú skratky, s ktorými sa stretne každý, kto aspoň trochu sleduje automobilový svet. Viete však, čo znamenajú? V dnešnom článku sa to dozviete.

Keď vidím v názve auta nejakú skratku, mne osobne to nikdy nedá spať. Vždy sa pozastavím a rozmýšľam, z akých slov daná skratka asi tak mohla vzniknúť. Niektoré skratky pri športových modeloch áut sú na dekódovanie skutočne jednoduché, iné o niečo náročnejšie. V tomto článku tak nájdete dekódovanie najznámejších skratiek, s ktorými sa pravdepodobne pravidelne stretávate. Niektoré skratky využíva viacero výrobcov, pričom pri jednotlivých výrobcoch môžu mať rôzne významy, preto pri niektorých skratkách nájdete viac vysvetlení.

RS

Škoda, Ford – v tomto prípade skratka RS vznikla zo slovného spojenia „Rallye Sport“. Má však jednu zaujímavosť. Možno ste si všimli, že taká Škoda Octavia RS sa niekedy označuje aj ako vRS. Písmenko „v“ musí Škodovka pridávať na modely predávané vo Veľkej Británii, keďže tu má čistú skratku RS registrovanú Ford.

Audi, Porsche – pri nemeckých značkách je skratka RS odvodená zo slovného spojenia „Rennsport“, čo v preklade znamená motoršport.

Renault – aby toho nebolo málo, aj Renault má pre skratku RS svojské vysvetlenie, je to skratka športovej divízie Renaultu, Renault Sport.

AMG

Táto skratka ma prekvapila asi najviac. Skratka AMG totiž nevznikla z nejakých superlatívov, ktoré by popisovali výkon a športovosť. Vznikla zo slov „Aufrecht Melcher Großaspach“, pričom prvé dve slová sú mená zakladateľov firmy AMG a posledné slovo je rodné mesto jedného z nich.

M

Keď už sme pri tých označeniach športových divízií, nemôžem nespomenúť veľké písmeno M, ktoré sa neodlučiteľne spája s BMW. Jeho myšlienka nie je nijako hlboká, M je skratka pre „Motorsport“.

QV

Milujem talianske skratky a QV je jedna z najkrajších aké poznám. Alfa Romeo ňou označuje svoje najväčšie beštie a vznikla zo slov „Quadrifoglio Verde“.

SVR

Túto skratku pre svoje vysokovýkonné modely používa značka Jaguar a Land Rover. Vznikla zo slov „Special Vehicle Racing“.

GTI

Keď sa povie GTI, ako prvý ma napadne legendárny Volkswagen Golf GTI. Netreba však zabúdať na to, že túto skratku využíva napríklad aj Peugeot, pri modeloch ako 308 GTI. Skratka GTI vznikla celkom zaujímavo. Volkswagen pri prvej generácii Golfu GTI využil vstrekovanie paliva Bosch a značka bola v tej dobe na to tak hrdá, že sa to rozhodla zakomponovať do samotného názvu – „Grand Touring Injection“, teda GTI.

SRT

Výkonné Jeepy, Dodge a Chryslery nesú označenie SRT, ktorého pôvod je jednoduchý – „Street & Racing Technology“.

R/T

Ďalšia americká skratka, ktorá sa však spája už len so značkou Dodge. Vznikla zo slov „Road/Track“, pochopiteľne ju tak nesú výkonné beštie, ktoré síce môžu jazdiť legálne po ceste, na trati však ukážu svoj plný potenciál.

OPC

V poslednej dobe o športových modeloch Oplu označovaných ako OPC veľmi nepočujeme, čo je dosť škoda, ja mám doterajšie OPC Ople veľmi rád. Každopádne, skratka OPC vznikla zo spojenia „Opel Performance Center“.

GTR

Po svete chodí veľa športových áut, ktoré nesú za svojím menom dodatok GTR. Jeho význam je jednoduchý – „Gran Turismo Racing“. Aby sme to rozobrali na drobné, pojmom Gran Turismo sú označované zväčša luxusné športové autá, ktoré sú určené na dlhé cesty, s dodatkom „Racing“ sa táto skutočnosť tak trochu vylučuje, ale čo už, nie všetko vo svete áut dáva úplne logický zmysel 🙂

NISMO

Ikonická skratka, pod ktorou si každý predstaví značku Nissan. Pojem NISMO vznikol odvodzovaním a skracovaním zo slov „Nissan Motorsport International Limited“.

SV

Každý, kto má v láske talianske superšporty Lamborghini, skôr či neskôr narazí na skratku SV. Tá vznikla zo slov „Spinto Veloce“, čo v preklade znamená veľmi rýchly.

ST

So skratkou ST sa najčastejšie stretnete v jej nudnejšom význame, kedy označuje verziu kombi, teda Sports Tourer, ktorá väčšinou so športovosťou nemá nič spoločné. Pri značke Ford je však jej zmysel oveľa zaujímavejší a skratka ST vznikla zo spojenia „Sports Technologies“.

WRX STI

A na záver jedna z najlegendárnejších skratiek všetkých čias, ktorá sa už tradične viaže na značku Subaru. Skratka WRX označuje rallye, vznikla zo slov „World Rallye Cross“, písmenká STI sú zas skratkou pretekárskej divízie automobilky Subaru, „Subaru Tecnica International“.

Tak, to bol pomerne vyčerpávajúci zoznam najznámejších skratiek pri športových modeloch automobiliek. Verím, že ste sa niečo nové naučili a od teraz už nebudete označovať spomínané športové modely len skratkou, ale štýlovo, celým menom 🙂 .

Páčil sa ti článok? Sleduj Dominiccars aj na FB a už ti nič neutečie! 😉One thought on “Skratky pri športových modeloch áut – viete, čo znamenajú?”

Comments are closed.