fbpx

Ak nemáte garáž, váš štvorkolesový miláčik je pravdepodobne denno-denne vystavovaný rôznym hrozbám vonkajšieho prostredia. Ako ho ochrániť? Možným riešením je plachta na auto, dokážu však byť autoplachty naozaj účinné?

Keďže svoje autá máme radšej ako čokoľvek iné, snažíme sa, aby o nich bolo postarané čo najlepšie. Pravidelne sa staráme o lak, interiér a udržujeme ich v príkladnom technickom stave. Nie je tak nič horšie, ako takto dokonale vyšperkované auto parkovať niekde pri paneláku a riskovať poškrabanie konármi stromov, hrajúcimi sa deťmi, ale aj znečistenie peľom, vtáčím trusom a podobne. Garáž je bez pochýb najideálnejšie riešenie, ako zaručiť svojmu autu absolútnu bezpečnosť. Pokiaľ však žijete v byte a poblíž nie je žiadne garážové státie dostupné, prípadne si ho nechcete alebo nemôžete dovoliť, na prvý pohľad ste stratení. Je tu však riešenie s názvom autoplachty. To, že takáto možnosť existuje, vieme snáď všetci, ako dobre ale dokážu ochrániť naše autá?

plachta na auto
ZÍSKAŤ ZA AKČNÚ CENU

Poškriabe mi plachta lak na aute?

Stretol som sa s mnohými skúsenosťami ľudí, ktorý si kúpili plachtu na auto, aby ho ochránili pred poškrabaním a paradoxne to bola práve plachta, ktorá auto poškrabala. Lacné autoplachty, ktoré zoženiete za pár eur v miestnom supermarkete, vášmu autu skutočne môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Sú totiž vyrobené z menej kvalitných materiálov, elastický lem na ich spodku, ktorý ich má pridŕžať na aute, je slabý a nefunkčný a plachta na aute dobre nedrží. Nehovoriac o tom, že ich veľkosti nie sú práve najlepšie nastavené, takže plachta na aute plápolá, pri fúkajúcom vetre sa šúcha o lak a môže vytvárať škrabance. Navyše takéto lacné plachty nemajú vlastnosti, aké by kvalitné autoplachty mali mať, nie sú odolné voči UV žiareniu, ľahko sa trhajú a kondenzuje na nich voda. Po tom určite netúžite, ak sa chcete vyhnúť takýmto problémom, na lacné autoplachty zo supermarketu zabudnite, vybrať by ste si mali nejakú poriadnu.

Ako vybrať autoplachtu?

Základom toho, aby plachta na auto dobre slúžila, je výber správnej veľkosti. Existujú plachty stavané špeciálne na jednotlivé modely áut, takéto plachty je však ťažké zohnať a sú príliš drahé. Veľmi dobre poslúžia univerzálne plachty, ktoré sú vo viacerých veľkostiach, zväčša sa označujú ako M, L, XL a XXL. Každý výrobca udáva k svojim plachtám tabuľky, na základe ktorých si vyberiete veľkosť plachty na vaše auto.

plachty na auto tabuľka rozmerov
Autoplachty – tabuľka rozmerov
plachta na auto - tabulka rozmerov
Autoplachty – tabuľka rozmerov

Okrem výberu správnej veľkosti autoplachty, ktorý je kľúčový, by ste mali dbať na kvalitu a odolnosť samotnej plachty. Najtypickejším a najlepším riešením sú nylonové autoplachty, ktoré sa postarajú o odolnosť voči špine, prachu a vode. Nylon ako taký je zároveň materiálom, ktorý sa vyznačuje vysokou odolnosťou, poskytuje teda aj perfektnú odolnosť voči poškrabaniu a prepichnutiu. Podstatným faktorom je aj tepelná odolnosť, tie kvalitnejšie autoplachty môžete používať aj na prudkom slnku, ale zároveň aj v mraze. Poslednou dôležitou vecou, ktorú by ste si pri výbere autoplachty mali všímať, je spôsob uchytenia na auto. Podstatný je najmä elastický lem po obvode plachty, ktorý musí byť kvalitný a poriadne plachtu o auto upevniť. Keď sa budete držať týchto základných krokov, je isté, že vyberiete plachtu, ktorá bude spoľahlivo ochraňovať vášho miláčika po celý rok.

A odpoveď na otázku z titulku? Garáži sa plachta na auto síce úplne nevyrovná nikdy, kvalitné autoplachty však vedia auto ochrániť pred všetkými bežnými vonkajšími vplyvmi, ktoré na neho každodenne číhajú. Sú skladné, takže ich bez problémov môžete nosiť v kufri a ich nasadenie na auto vám zaberie len pár minút. Rozhodne sa tak oplatia, ak garáž nemáte a parkujete len tak vonku, načo čakáte? Ochráňte vaše auto aj vy, je to lacné, jednoduché, ale najmä účinné!
ZÍSKAŤ ZA AKČNÚ CENU