fbpx
najlepšie znejúce BMW motory

V dnešnej dobe plnej elektromobilov, hybridov a prísnych emisných limitov častokrát zabúdame na maličkosti, ktorými vedia vyčariť úsmev na tvári klasické spaľovacie motory. BMW už od nepamäti vyvíja legendárne agregáty, ktoré milujú fanúšikovia po celom svete. A to nielen kvôli ich dynamickému prejavu, ale aj zvuku.

Z množstva famózne znejúcich motorov, ktoré za posledné desaťročia zišli z výrobných liniek BMW, som vybral 5, ktoré podľa mňa majú ten najlepší zvuk. Od legendárnych šesťvalcov, cez famózne 10-valce, až po vrcholové agregáty s 12 piestami.

BMW M5 E60

Legendárny V10 motor s výkonom 500 koní si našiel miesto nielen v modeli M5 E60, ale taktiež aj M6 E63. So zvukom pripomínajúcim formulu ide nepochybne o jeden z najlegendárnejších motorov, aké sa kedy objavili pod kapotou BMW.

BMW M3 E46

Keď sa povie BMW, väčšina fanúšikov si ihneď predstaví atmosférický šesťvalec. A práve ten sa nachádza pod kapotou legendy s označením M3 E46. Agregát S54 s objemom 3,2 litra dokáže vykúzliť takéto zvukové divadlo.

BMW M5 E39

Ak by ste hľadali americký muscle car od BMW, toto by bol on. 4,9-litrový motor V8 s kódovým označením S62 svoju silu prezentuje aj poriadne hlbokými tónmi z výfuku.

BMW M3 E90

Historicky jediné sériovo vyrábané BMW M3 s osemvalcom je taktiež legendárne svojím zvukom. Motor s kódovým označením S65 má 4 litre, 8 piestov usporiadaných do V a žiadne turbo. A poteší takýmito melódiami!

BMW 850i E31

Kým V12 motor v nových modeloch 760i sa snaží svoj pravý zvukový potenciál maskovať (aj kvôli dnešným limitom), v minulosti bolo všetko inak. Napríklad, stačí sa pozrieť na V12 motory v modeloch 850i generácie E31. Aj takto dokáže znieť famózny dvanásťvalec!