fbpx

Automatické prevodovky sa v súčasnosti tešia stále väčšej obľube. Nie všetky z nich však dokážu vydržať toľko, koľko by sme od nich očakávali. Najmä pri kúpe jazdených automatov by ste preto mali vyberať veľmi bedlivo. Ktorá automatická prevodovka je najlepšia? Prinášame vám stručný prehľad tých, ktoré dokážu „nalietať“ aj viac ako 500 000 km. Je medzi nimi aj váš favorit?

Vychádzajúc z dát go4trans, celosvetového predajcu dielov na prevodovky a prístrojov na ich repasovanie, sme sa pozreli na najlepšie automatické prevodovky, ktoré dokážu vydržať aj pol miliónové nájazdy. Akými zvláštnosťami sa vyznačujú a v akých modeloch ich môžete nájsť?

ZF 5HP 24/30

Bezpochyby patrí medzi najlepšie automatické prevodovky typ ZF 5HP 30, vyvinutý pre prémiové automobily s pozdĺžnym umiestnením motora, akými boli napríklad modely od Bentley, BMW či Aston Martin. Tento variant zvládal krútiaci moment až 560 Nm. Po jeho boku vznikla aj verzia ZF 5HP 24, ktorá sa používala napríklad v autách Jaguar, Audi či Land Rover, pričom jej hranicou bol krútiaci moment 440 Nm. Existovala tiež modifikácia ZF 5HP 24A, používaná v modeli s pohonom všetkých kolies. Prevodovky boli vyrábané od roku 1992 a boli vždy 5-stupňové.

GM 5L40-E/6L50

Medzi najlepšie automatické prevodovky možno zaradiť aj model 5L40-E od amerického výrobcu GM (General Motors). Bol vyrábaný v rokoch 1998 až 2007 a používal sa pre stredne veľké motory. Túto prevodovku môžete nájsť napríklad v modeloch radu E46 od BMW (323i a 328i). Šlo o 5-stupňovú skriňu, ktorá bola stavaná na krútiaci moment 340 Nm. Neskôr dostala modifikáciu 5L50, aby mohla byť použitá v ťažších modeloch s pohonom 4×4, akými boli aj prvé modely BMW X5. Neskôr ju nahradila 6L50, ktorá dokázala zvládnuť rovnaké astronomické nájazdy, no mala už 6 stupňov.

Toyota A340

Od začiatku bola zmýšľaná ako prevodovka pre automobily s pohonom zadných, alebo všetkých kolies. Jej výroba začala už v roku 1986. Nájsť ste ju mohli napríklad v Toyote Supra či Lexuse LS. Pod názvom Aisin bola aplikovaná aj v SUV modeloch Volvo, Jeep či Lexus. Šlo o veľmi spoľahlivé 4-stupňové automaty. Ak jej doprajete pri 350 000 km výmenu trecích spojok a preventívnu výmenu tesnení, bude vám verne slúžiť aj o mnoho viac než 500 000 km. Neskôr vznikol 5-stupňový variant, aby sa mohla zaradiť medzi najlepšie automatické prevodovky po boku tých od ZF či Mercedes-Benz. Výroba bola ukončená v roku 1997.

Chrysler 545RFE

Táto automatická prevodovka nezaprie svoje americké korene – radí pomaly a hladko, čo nemusí vyhovovať každému, no svojou výdržou sa môže taktiež zaradiť medzi najlepšie automatické prevodovky. Tento 5-stupňový automat sa začal vyrábať v roku 2001 a môžete ho registrovať napríklad v Jeepe Grand Cherokee, no nájsť ju možno aj v nám menej známych pick-upoch ako Dodge Dakota či Durago. Ak sa aj vyskytnú nejaké problémy, jej oprava je pozoruhodne nenáročná.

Jeep A904

V Amerike ešte chvíľu pobudneme, no ponoríme sa do dávnych 60. rokov, kedy prišla na trh prevodovka A904. Vedeli ste, že jej korene siahajú až do 50. rokov? Používaná bola v Jeepe Cherokee XJ či vo Wragleri YJ, no slúžila dokonca aj v nákladných autách. Dlhovekosť zabezpečuje prevodovke jej jednoduchá konštrukcia, a preto nie sú výnimočné nájazdy aj cez 600 000 km. Trh je navyše stále aj v súčasnosti dobre zásobovaný náhradnými dielmi.

Mazda/Ford FN4A-EL/4F27E

Táto 4-stupňová automatická prevodovka vznikla spoluprácou Fordu a Mazdy v roku 2000. Zmeny stupňov prebiehajú veľmi hladko, no niektorí ako negatívum vnímajú nízky počet stupňov (sú len 4). Ako ostatné prevodovky tohto článku však aj táto poskytne majiteľovi vysokú výdrž a spoľahlivosť, čo je jeden z atribútov, prečo jej venovať pozornosť.

Mercedes-Benz 722.4

Tento známy typ automatu bol vyrábaný v 80. rokoch a používaný v Mercedesoch 190 či W124. Dnes už pochopiteľne nie je vo výrobe, no tiež sa radí medzi nezničiteľné prevodovky, ale len v prípade, že nie je používaná pri vysokej záťaži. V opačnom prípade sa nejaké problémy môžu vyskytnúť, no pri správnej starostlivosti je taktiež nesmrteľná.

Toyota A750 – Skutočne najlepšia automatická prevodovka?

Tento automat by mohol skutočne dostať titul „najlepšia automatická prevodovka“. Jej kvality dokazuje aj montáž vo vozidlách, ktoré sú využívané v pomerne ťažkých podmienkach. Vyrába sa od roku 2003 a nosia si ju v sebe terénne vozidlá od Toyoty či Lexusu. Známa vám môže byť napríklad z obľúbeného Land Cruiseru a ak nezabudnete na včasnú výmenu solenoidov, tak sa z nej stane nesmrteľná súčasť vášho auta.

Zdroje a obrázky: Go4trans