fbpx

Máloktorá značka je vo svete športových áut tak významná a preslávená, ako Ferrari. Pre mnohých ľudí sú autá Ferrari snom, motiváciou zbohatnúť, prípadne symbolom automobilovej dokonalosti. Neušla im tak ani moja pozornosť a toto je mojich 5 TOP Ferrari modelov všetkých čias! 

Ak by ste sa spýtali, ktorú z talianskych značiek športových áut mám najradšej, moja odpoveď by bola jednoznačná – Ferrari. Lamborghini ma napríklad nikdy nedokázalo osloviť tak, ako autá zo vzpínajúcim sa koňom v znaku. O žiadnom modeli Ferrari sa snáď nedá povedať, že by bol škaredý alebo nepodarený, vybrať si tak mojich TOP 5 Ferrari modelov nebola žiadna hračka. Bez ďalších zbytočných slov, poďme sa pozrieť na finálny, hierarchicky usporiadaný rebríček mojich TOP 5 Ferrari modelov.

5. Ferrari F430 Spider

ferrari f430 najlepsie ferrari modely
zdroj – GVE London

Tento „pavúk“ bol nástupcom modelu 360 a vyrábaný bol v rokoch 2004 – 2009. Poháňa ho 4,3 litrový vidlicový 8-valec, ktorý mal v prípade bežného modelu 490, v prípade verzie Scuderia až 510 koní a maximálku 310, respektíve 315 koní v spomínanej verzii Scuderia. Dosť faktov, toto auto je totiž o zážitkoch. Špeciálne Spider, teda verzie bez strechy, ktorá nie je určená na vymetanie kruhov, ale ladnú jazdu v serpentínach počas nejakého letného dňa, za sprievodu úžasného zvuku slávneho osemvalca z dielne Ferrari. Snáď najviac ma na ňom uchvacuje jeho vzhľad, špeciálne predok, ktorý je proste dokonalý. Keď sa povie slovo Ferrari, dizajn tohto auta si predstavím medzi prvými. A keď sa pýtate, prečo verzia Spider a nie bežná F430-ka, odpoveď je jednoduchá – Spider sa mi proste k charakteru a vzhľadu tohto auta hodí viac…

4. Ferrari FF

ferrari ff top ferrari modely

Keď som niekedy dávno videl prvý prototyp Ferrari, ktorý naznačoval vývoj štvorsedadlového modelu, zostal som uchvátený. Veľa fanúšikov si na model FF poriadne zanadávalo, predsa len, nie je to typické dvojsedadlové Ferrari, slávne meno značky ale nesie právom. Mimochodom, skratka FF znamená Ferrari Four, je veľmi symbolická, keďže okrem toho, že sa jedná o štvorsedadlový model, je aj prvým Ferrari v histórii s pohonom všetkých štyroch kolies. Keď bolo toto auto s 6,3 litrovým 12-valcom pod kapotou predstavené, vedel som, že toto bude rozhodne patriť medzi moje top Ferrari modely. Krásny dizajn, úžasná technika a celková využiteľnosť tohto auta ho pre mňa robia skutočne výnimočným. Jeho nástupca, GTC4-Lusso, je taktiež super, FF-ko ma ale predsa len priťahuje viac.

3. Ferrari F40

ferrari f40 najlepsie ferrari modely
zdroj – Steemit

Toto auto neodškriepiteľne patrí medzi najlegendárnejšie Ferrari modely všetkých čias. Ako mnohé iné Ferrari modely, aj názov tohto auta je symbolický, Ferrari F40 totiž bolo predstavené k 40. výročiu automobilky. Výkon 477 koní z 2,9 litrového V8 motora s dvomi turbami dnes neznie ako závratné číslo, v tej dobe sa ale vďaka maximálke 326 km/h stal model F40 najrýchlejším sériovo vyrábaným autom na svete. Neuveriteľná je skutočnosť, že 5-stupňová manuálna prevodovka, s ktorou bolo toto auto výhradne dostupné, umožňuje dosiahnuť rýchlosť 100 km/za hodine na PRVOM rýchlostnom stupni, a to za menej ako 4 sekundy! Z tohoto údaju som ja osobne takmer spadol zo stoličky… Dôvod, prečo sa nachádza v mojom zozname je asi jasný, je to proste legenda.

2. Ferrari Enzo

ferrari enzo najlepsie modely ferrari
zdroj – Autogespot

Niekto toto auto označuje za najlepší model Ferrari všetkých čias a ani v mojom prípade veru nemá ďaleko od víťazstva. Model, z ktorého bolo vyrobených len 400 kusov v rokoch 2002 – 2004 a je pomenovaný po samotnom zakladateľovi automobilky, to už znie ako niečo výnimočné. A výnimočné to naozaj aj je, technológie z Formuly 1, dvanásťavalec s výkonom 660 koní, maximálka 355 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 za 3,27 sekundy, tomu sa hovorí delo. Je nádherné, výnimočné a v tomto zozname jednoducho nemôže chýbať.

1. Ferrari 458 Speciale

ferrari 458 speciale najlepsi ferrari model
zdroj – Ferrari

Teraz som vás dostal, čo? Pravdepodobne ste čakali LaFerrari, to som v mojom zozname ale skutočne ani nespomenul. Hyperšporty mi jednoducho nevoňajú a ten od Ferrari už vôbec nie. Je výnimočné, je brutálne, ale neoslovilo ma natoľko, aby tu bolo. Späť však k špeciálnemu Speciale. Už obyčajná Italia je úžasné auto, na môj vkus jej ale chýba určitá dávka dravosti a výnimočnosti, ktorú však Speciale veľmi rýchlo vyriešilo. Voči Italii je o 90 kilogramov ľahšie, má vylepšenú aerodynamiku, čo sa neprejavuje len zlepšením jazdných vlastností, ale aj očividným zlepšením vzhľadu. 4.5 litrový vidlicový osemvalec dodáva výkon 605 koní a zabezpečuje katapultovanie z 0 na 100 km/h za rovné tri sekundy. Toto auto ma však nedostalo číslami tak, ako jeho charakterom, ktorý je z rodiny Ferrari azda najsilnejší. To som si uvedomil, keď som stál pred bránou areálu Scuderie Praha a môj pohľad spomedzi všetkých Ferrari, ktoré na dvore odpočívali, zachytilo práve Speciale, ktoré ticho sedelo v rohu. Po celý čas, čo som tam bol, som od neho nevedel odlepiť oči. Je to proste výnimočné auto, ktoré raz chcem mať vo svojej garáži.

Aké sú vaše najobľúbenejšie Ferrari modely všetkých čias? Podeľte sa s nimi v komentároch! 🙂

 

 

 

One thought on “Ktoré sú vaše najobľúbenejšie Ferrari modely? Toto je mojich TOP 5!”

Comments are closed.