fbpx
dovolenka autom

Dovolenka autom prináša množstvo benefitov. Získavate výbornú flexibilitu, ušetríte niekoľko desiatok či stoviek eur v porovnaní s cestou lietadlom a uvidíte mnoho nových pekných miest. Ak chcete, aby dopadla presne podľa vašich predstáv, pred cestou sa dobre pripravte. Na čo konkrétne nezabúdať? 

Pokazené auto počas dovolenky je nočnou morou mnohých vodičov. Preto nenechávajte nič na náhodu a ešte predtým, ako vyrazíte, skontrolujte niekoľko základných vecí.

Prevádzkové kvapaliny

Keď jazdíte vo vysokých teplotách, chladiaci systém motora musí bežať na 100 %. Ak je chladiaca kvapalina už príliš stará, prípadne niekde uniká, motor sa môže začať prehrievať a zbytočne sa dostanete do nemalých problémov. Pred cestou preto skontrolujte jej hladinu a preverte, či náhodou neuniká. V prípade, že ste ju nemenili už dlhšie ako 2 roky, vymeňte ju za novú.

Pred dovolenkou je tiež dobré skontrolovať stav brzdovej kvapaliny. Ak sa blíži interval pravidelnej výmeny oleja, vymeňte ho ešte predtým, ako vyrazíte. A v neposlednom rade, doplňte kvapalinu do ostrekovačov, počas cesty ju rozhodne budete potrebovať.  

Praktický tip: Ak máte staršie auto, ktoré prirodzene spotrebováva určitý objem oleja, pribaľte si do kufra nádobu s novým olejom, aby ste ho v prípade potreby mohli doliať.

Prehliadka auta v servise

Pokiaľ máte staršie auto a už ste s ním dlhšie neboli v servise, nechajte si ho pred dovolenkou radšej skontrolovať. V rámci kompletnej prehliadky technik diagnostikou preverí, či v riadiacich jednotkách náhodou nie sú uložené nejaké chyby a skontroluje stav bŕzd, motora či podvozka. Budete tak presne vedieť, v akom stave je vaše vozidlo a či s ním môžete bezpečne vyraziť na dlhšiu cestu.

autom na dovolenku

Pri prehliadke poproste technika, aby premeral stav batérie. Počas horúcich letných dní baterka paradoxne dostáva zabrať viac ako v zime. Pokiaľ je už na pokraji životnosti, môže sa vám ľahko stať, že keď po týždni na dovolenke prídete k autu, zrazu nebudete môcť naštartovať. Ak je baterka vo vašom vozidle už naozaj stará a opotrebovaná, radšej ju vymeňte za novú a budete mať pokoj.

Pozor na stav klimatizácie

Všimli ste si, že v poslednom čase klimatizácia vo vašom aute chladí trochu slabšie alebo po zapnutí vydáva zvláštne zvuky? Pravdepodobne má nedostatok chladiva a treba ho vymeniť. Absolvovať cestu na dovolenku s nefunkčnou klimatizáciou rozhodne nie je príjemný zážitok, takže výmenu chladiva nepodceňujte.

autom na dovolenku

Nezabúdajte: Keď si už budete dávať meniť chladivo v klimatizácii, nechajte si ju rovno aj profesionálne vyčistiť ozónom. Počas cesty na dovolenku tak nebude z výduchov ventilácie do interiéru prúdiť zapáchajúci vzduch so zárodkami plesní a škodlivými mikroorganizmami.

Opatrenia pre zníženie spotreby

Snažíte sa minimalizovať náklady na cestu? Potom klaďte dôraz na detaily. Aj obyčajný strešný nosič dokáže zvýšiť spotrebu auta pokojne o 1 liter na 100 km. Dovolenka vás tak bude úplne zbytočne stáť o niekoľko desiatok eur viac, ako keby ste nosič na streche nemali.

Značný vplyv na spotrebu má aj tlak v pneumatikách. Myslite na to, že výrobcovia zväčša uvádzajú iné odporúčané hodnoty pre prázdne a iné pre plne zaťažené auto. Pred cestou sa preto zastavte na čerpacej stanici a dofúkajte pneumatiky na správny tlak. Nielenže tak dosiahnete lepšiu spotrebu, ale navyše môžete mať istotu, že vozidlo bude mať predvídateľné jazdné vlastnosti aj v kritických situáciách.

autom na dovolenku

Na bezpečnosť jazdy a spotrebu auta má vplyv aj geometria kolies. Ak vaše auto po pustení volantu pri vyšších rýchlostiach citeľne ťahá do strany, geometria je s veľkou pravdepodobnosťou rozladená. Môže zvýšiť spotrebu aj o 0,5 l/100 km, pričom značne narúša aj komfort jazdy. Pred dovolenkou si ju preto radšej nechajte odborne nastaviť.

Nezabúdajte na dobré poistenie

Majte na pamäti, že pri ceste na dovolenku sa môže veľmi jednoducho stať škodová udalosť alebo nehoda. Každému je teplo, všetci sa chcú čo najskôr dostať do cieľa a mnohí vodiči sú nepozorní. Nehovoriac o tom, že vás dokáže prekvapiť divá zver, defekt či kamienok, ktorý vytvorí veľkú prasklinu na čelnom skle. Riešiť servis v zahraničí je často komplikované a obvykle aj veľmi drahé.

Preto odporúčame mať uzatvorené dobré havarijné poistenie, ponuky jednotlivých poisťovní si môžete jednoducho porovnať na tomto webe. Ak si nechcete platiť havarijnú poistku, zvážte aspoň PZP s rozšíreným krytím. Priplatiť si viete napríklad pripoistenie čelného skla, defektu, stretu so zverou, úrazu posádky, živelnej udalosti, prípadne vandalizmu.