fbpx
chiptuning auta

Ako by sa vám páčilo, ak by vaše auto malo vyšší výkon a zároveň nižšiu spotrebu? Dosiahnutie takéhoto stavu je snom mnohých motoristov. A práve preto existuje chiptuning, ktorému sa aj na Slovensku venuje množstvo firiem a jednotlivcov. Avšak, nie každý úpravca odvádza robotu, ktorej výsledky sú dlhodobo udržateľné. O tom, na čo si pri chiptuningu dávať pozor, som sa rozprával s odborníkmi zo spoločnosti Modpro.

Keď sa povie chiptuning, mnohí si predstavia nejakého pochybného dedinského tunera, ktorému z garáže odchádzajú jednotkové Octavie 1,9 TDI s ohňami šľahajúcimi z výfuku. A práve to je hlavný problém tohto odvetvia. Každý, kto vie pripojiť auto k počítaču a modifikovať nejaké údaje v riadiacej jednotke, sa považuje za profesionálneho chiptunera. No a potom sa nemôžeme čudovať, že majitelia takto upravených áut vyplakávajú na fórach, ako sa im vozidlo začína rozpadať pod zadkom.

Správny verzus nesprávny chiptuning

Rozdielom medzi kvalitným a nekvalitným chiptuningom sú obvykle skúsenosti. Odborníci z Modpro odporúčajú, aby ste svoje auto zverili do rúk spoločnosti s dlhoročným know-how. V dielni Modpro napríklad nájdete výhradne originálne zariadenia od svetoznámych výrobcov ako VCDS, CMD FLASHTEC SA, ALIENTECH, MAGICMOTORSPORT, či Bosch. S nimi je možné úpravy vykonávať naozaj odborne a precízne. Vďaka bohatým skúsenostiam technici presne vedia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Dokážu presne zanalyzovať možnosti jednotlivých modelov a motorizácií, na základe ktorých navrhnú optimálnu úpravu.

chiptuning auta

Naopak, neoverení chiptuneri neraz pracujú systémom pokus-omyl. Budú vás ohurovať tým, že výkon vášho auta bez problémov zvýšia o 40, 60, 80 koní. A to sa im možno naozaj podarí. Čím sa už ale nepochvália, to je to, že takéto vozidlo neprejde emisnou kontrolou ani keď sa nad vami zľutujú všetky božstvá. A jeho životnosť bude taktiež veľmi otázna. Základná rada preto znie: nenechajte sa ohúriť číslami výkonu, pozerajte sa na chiptuning komplexne a z dlhodobého hľadiska. Úpravy nesmú negatívne ovplyvniť životnosť komponentov a dlhodobú prevádzkyschopnosť auta.

Čo dokáže profesionálny chiptuning od Modpro?

Kvalitný chiptuning nie je len o bezduchom zvyšovaní krútiaceho momentu a výkonu. Jeho cieľom je komplexne optimalizovať fungovanie motora tak, aby dokázal poskytovať lepšie dynamické parametre pri nižšej spotrebe. Odborníci z Modpro prezradili, že preladenie riadiacej jednotky môže prispieť k zníženiu spotreby v priemere od 5 až do 15 %! Stretnúť sa môžete aj s pojmom eco-tuning. Takáto úprava je vhodná najmä pre vodičov, ktorí jazdia veľa a často. Potenciálna úspora na palive sa môže pohybovať v stovkách až tisíckach eur ročne!

Čo sa týka zvyšovania výkonu, nečakajte razantné zmeny. Úpravy sú navrhované tak, aby z dlhodobého hľadiska neškodili motoru, avšak zároveň sú pri jazde skutočne citeľné. Totižto, modifikáciou riadiacej jednotky sa mení nielen hodnota maximálneho krútiaceho momentu a výkonu, ale aj jeho priebeh. Ten je naladený tak, aby bol pre vodiča výhodnejší. Okrem odborného chiptuningu a eco-tuningu ponúka spoločnosť Modpro aj odbornú deaktiváciu EGR ventilov a riešenie problémov so systémami SCR (Adblue).

Pokiaľ teda chcete z vášho auta „vyžmýkať“ to najlepšie, no zároveň mať istotu, že úpravy budú vykonané profesionálne, bez ovplyvnenia životnosti komponentov, chiptuning od Modpro môže byť skvelou voľbou. Spoločnosť sídli v moderných priestoroch v Banskej Bystrici, kontaktné údaje nájdete na webovej stránke Modpro.