fbpx

Určite to poznáte aj vy. Scrollujete si navrhované videá na YouTube a zrazu na vás vyskočí video, na ktoré sa jednoducho nedá nekliknúť. V mojom prípade raz na mňa takto vyskočilo práve Audi Quattro a po zhliadnutí videa som zostal doslova užasnutý. Čím je táto legenda taká výnimočná? 

Automobilový svet je plný rôznych legendárnych áut, medzi ktoré patrí práve Audi Quattro. Pokiaľ nie je v rallye prevedení, vyzerá ako obyčajná staršia Audina, na prvý pohľad však zaujme kupé karoséria a charakteristické krivky, ktoré jasne naznačujú, že toto nie je len hocijaké auto so štyrmi krúžkami na mriežke chladiča.

Praotec všetkých Audi

audi quattro

Audi Quattro mnohí nazývajú praotcom všetkých Audín, a to rozhodne právom. Audi Quattro totiž bolo prvým autom od Audi, ktoré malo permanentný pohon všetkých štyroch kolies Quattro. Aby sa Quattro ako model nemýlil s názvom slávneho pohonu Audi, často sa stretnete aj s označením Audi Ur Quattro. Vyrábané bolo 11 rokov, od roku 1980 do roku 1991. Počas týchto rokov sa pod jeho kapotou vystriedali 3 turbom preplňované motory, najprv to bol 2,1 litrový 5-valec s výkonom 200 koní, neskôr 2,2 litrový 5-valec s rovnakým výkonom a nakoniec opäť dva-dvojka, tentokrát však s výkonom 220 koní. Čo sa však nemenilo, bol jeho dizajn, ktorý zostal počas celých 11 rokov rovnaký. Ten by asi v modernej dobe, kedy automobilky predstavia každý rok nový facelift, asi dlho neprežil… 😀 . Mimochodom, viete, čo ma zaujalo? Cena ojazdených kusov. Čakal som, že takáto legenda bude začínať dnes aspoň na nejakých 70 000 eurách, tie najlacnejšie kusy sa však dajú zohnať aj za sumy okolo 20 000 eur. Žeby nové auto na zimu?

Bomby pecky

Čím sa Audi Quattro preslávilo, to bolo rallye. Bol to práve pohon Quattro, ktorý mu pred konkurenciou dával neprekonateľný náskok. Ak vás zaujímajú ďalšie fakty o Quattre ako aute, je ich plný internet, k čomu sa však chcem dostať, je práve k spomínané video, ktoré ma tak zaujalo. To, čo v ňom upravené rallye Audi Quattro predvádza, je doslova dychberúce. Neviem, či ja som divný, alebo sa to stáva aj vám, ale toto video môžem pozerať aj 3-krát po sebe a vždy mi spôsobí nekontrolovateľný úsmev na tvári. Však, vychutnajte si to na vlastné oči! 🙂

Samozrejme, bežná sériová verzia taký bordel okolo seba nerobila, stále však mala onen povestný pohon Quattro a zaručovala veľkú zábavu za volantom, predovšetkým na snehu a šotoline. Tak, čo na neho poviete? Vedeli by ste si ho predstaviť vo svojej garáži? Ja určite áno! 

Páčil sa ti článok? Sleduj Dominiccars aj na FB a nič ti neutečie! ?

[fb_widget]