fbpx
najlepšie knihy pre automobilových nadšencov

Si skutočný petrolhead a hľadáš zaujímavé knihy, ktoré by ti spríjemnili voľné chvíle? Prinášam ti zoznam 4 kníh s automobilovou tematikou, ktoré osobne považujem za najlepšie.

Ak v slovenských kníhkupectvách začnete hľadať fakt dobré knihy o autách, možno sa pristihnete pri tom, že viac-menej žiadne nenájdete. Poznám to z vlastnej skúsenosti a určite to poznáte aj vy. Zamierite do sekcií venujúcich sa technike, no vždy sa tam povaľuje len zopár kníh, ktoré sa skutočne venujú autám a nie sú určené pre škôlkárov. 😀 Vyplýva z toho len jedno – väčšina fakt dobrých kníh pre automobilových nadšencov nie je dostupná v slovenských kníhkupectvách, respektíve, mnohé knihy nie sú preložené do slovenčiny. Práve preto aj v nasledujúcom zozname figurujú 2 knihy, ktoré zoženiete len v anglickej verzii. No čo, aspoň môžete mať dobrý pocit, že okrem potešovania svojho motoristického srdca si pri ich čítaní zlepšujete aj svoje language skills…

Zapomeň na brzdy (Jeremy Clarkson)

najlepšie knihy pre automobilových nadšencov

Táto kniha patrí už dlho medzi moje najobľúbenejšie. Jeremyho Clarksona netreba predstavovať asi nikomu, rovnako ani jeho špecifický humor a vkus na autá. Kniha je vlastne akousi zbierkou Jeremyho recenzií na autá. Každému autu sú venované približne 3-4 strany, na ktorých Jeremy vtipným spôsobom popisuje svoje vlastné dojmy, ktoré by v oficiálnej recenzii nemohli byť nikdy publikované. Celá kniha je naviac okorenená rozličnými vtipnými príhodami a názormi. Rozhodne odporúčam!

Ako postaviť monopost F1 (Adrian Newey)

najlepšie knihy pre automobilových nadšencov

Jedna z najnovších kníh určených pre skutočných fanúšikov áut, techniky a Formule 1, Ako postaviť monopost F1, sa stala rýchlo bestsellerom. Bodaj by aj nie, napísal ju totiž sám Adrian Newey, chlapík, ktorý 35 rokov konštruoval monoposty F1. Toto snáď detailnejší komentár ani nepotrebuje. Kniha je vlastne Adrianovou autobiografiou, popisuje v nej svoju cestu k Formule 1, život konštruktéra a všetky cenné zážitky a skúsenosti, ktoré počas svojej bohatej kariéry zažil. A ozaj, kniha obsahuje aj Adrianove vlastnoručné nákresy, ktoré do vydania knihy nikdy neuzreli svetlo sveta. Ako postaviť monopost F1 je podľa mňa jedna z najcennejších novodobých motoristických kníh, aké sa dajú zohnať. A to najlepšie je, že bola preložená aj do slovenčiny.

Never Stop Driving: A Better Life Behind the Wheel (Larry Webster)

najlepšie knihy pre automobilových nadšencov

Táto netradičná kniha je síce dostupná len po anglicky, no rozhodne stojí za prečítanie. Zaoberá sa totiž tým, ako dokážu autá pozitívne vplývať na psychické zdravie človeka. V dnešnej veľmi rýchlej a mentálne vyčerpávajúcej dobe sú podľa autora autá (najmä tie staršie, „analógové“) jedným z najlepších spôsobov, ako uniknúť realite. Okrem benefitov áut pre človeka kniha popisuje aj spôsoby, ako zo svojho auta vyťažiť maximum. Súčasťou knihy sú aj nádherné fotografie zhotovené priamo Larrym Websterom. Jednoducho, „must read“ pre každého petrolheada.

Enzo Ferrari: The man and the machine (Brock Yates)

najlepšie knihy pre automobilových nadšencov

Na záver zoznamu najlepších kníh pre automobilových nadšencov tu mám ešte jednu chuťovku, ktorá je síce tiež dostupná len v angličtine, no rozhodne stojí za prečítanie, najmä, ak obľubujete Ferrari. Kniha je detailným pohľadom na život Enza Ferrari, od jeho detstva, cez začiatky pôsobenia v motoristickom svete, až po budovanie vlastnej značky, ktorá je dnes ikonou automobilového sveta. Autor, Brock Yates, je jedným z najznámejších amerických motoristických novinárov a celá kniha je napísaná veľmi zaujímavým a pútavým štýlom. Rozhodne stojí za prečítanie!

Čítali ste už niektoré zo spomínaných kníh? Prípadne, ktoré ďalšie zaujímavé knihy pre automobilových nadšencov by ste do tohto zoznamu zaradili? Dajte vedieť v komentároch!

Obrázky – Autocar, eKnihovna, Panta Rhei, Amazon

Pozri tiež: