fbpx

O bratislavskom autosalóne 2019 ste už určite veľa čítali, ideálne ste sa na ňom boli aj sami pozrieť. Pozrieť som sa bol aj ja a vybral som 10 NAJ vecí, ktoré ma na autosalóne zaujali.

V článku pred autosalónom som písal, že ročník 2019 má veľké predpoklady byť ešte lepší ako ten minulý. Po skončení autosalónu sa však neviem rozhodnúť, či tomu bolo naozaj tak. Áno, 60 premiér je silné číslo. Detailne sme mohli spoznať novú Scalu, vidieť Kamiq, zoznámiť sa s Peugeotom 208, Mercedesom EQC a kopou ďalších noviniek. Európsku premiéru si tu odbil Mercedes GLC Coupé, ktorý však od predchodcu len veľmi ťažko rozoznáte, aspoň z hľadiska dizajnu. Páčila sa mi výstava amerických áut a delá v stánku Profituningu, medzi ktorými sa krčilo Porsche 911 GT2 RS! Chýbala mi však prítomnosť stánku Audi a BMW. Koniec-koncov, ročník 2019 by som neoznačil za lepší ako minuloročný, nebol však ani horší. Čo sa mi však tento rok až tak nepáčilo, je nastávajúci trend automobilového priemyslu, ktorý na bratislavskom autosalóne 2019 doslova kričal: „Všimnite si ma konečne, lebo ja skutočne prichádzam!“ Áno, hovorím o elektromobilite a hybridných autách, proti ktorým v zásade nič nemám, no moje srdce petrolheada ich akosi nevie úplne prijať. Pomaly v každom stánku bol vystavený nejaký hybrid alebo elektromobil, nehovoriac o veľkej sekcii na prvom poschodí, ktorá bola určená elektromobilite na Slovensku. Brrr, prejdime radšej na optimistickejšiu nôtu a spomínaný zoznam 10 NAJ vecí z bratislavského autosalónu 2019…

Najkomfortnejšie auto

Autosalón Bratislava 2019 Rolls Royce Cullinan
Autosalón Bratislava 2019 Rolls Royce Cullinan

Na začiatku mojej púte po autosalóne som si sadol do Citroenu C5 Aircross a skoro som už z neho nevystúpil. Tak komfortné gauče len tak hocikde nezažijete a keď sa spoja s tým famóznym podvozkom, na ktorom C5 Aircross stojí, super-pohodlné auto je na svete. Citroen C5 Aircross však predsa len našiel na autosalóne jedného premožiteľa – Rolls-Royce Cullinan. Vzrušovať sa pri Rollse nad komfortom nemá význam, do pozornosti dám len extra hrubé koberčeky. Nebyť iných povinností, sedím v ňom doteraz 🙂 .

Najprekvapivejší posed

Autosalón Bratislava 2019 Škoda Scala
Autosalón Bratislava 2019 Škoda Scala

Autosalón je ideálne miesto na otestovanie si posedu v jednotlivých autách. Tento rok mi dych vyrazila nová Škoda Scala. Však sa len na to pozrite! Tie sedadlá sú ako vytrhnuté z nejakej čistokrvnej RS mašiny a pritom hovoríme o obyčajnej Scale. Nielenže skvele vyzerajú, naviac sa v nich veľmi dobre sedí a na to, že sedíte v obyčajnej Scale, si posed viete nastaviť až neuveriteľne nízko. Bravó! Naskytá sa však otázka – ak by náhodou niekedy prišla Scala RS, aké bude mať sedadlá ona?

Najkrajšie malé auto

Autosalón Bratislava 2019 Peugeot 208
Autosalón Bratislava 2019 Peugeot 208

Tento titul bez rozmýšľania putuje Peugeotu 208. Pekne ostrý dizajn po vzore nádhernej 508-čky chytí za srdce asi každého, najmä v tejto pútavej modrej farbe. Poteší aj zaujímavý dizajn interiéru, ktorého spracovanie je po kvalitatívnej stránke veľmi slušné. Rovnako oceňujem aj skutočnosť, že elektrická verzia e-208 vyzerá prakticky rovnako ako bežná 208-čka a neprináša žiadne zbytočné eko hovadiny, ktoré by kazili jej perfektný vzhľad.

Najbláznivejší koncept

Autosalón Bratislava 2019 Renault Trezor
Autosalón Bratislava 2019 Renault Trezor

UKoncepty na bratislavskom autosalóne často nevídame, Renault sa však tento rok rozhodol svoj stánok trochu okoreniť. Priniesol koncept Trezor (žeby Renault zamestnával Slováka na tvorbu názvov konceptov?), ktorému sa otvárala a zatvárala celá vrchná časť. Podľa mňa trochu nezmyselné, ale ako pútač na prilákanie zákazníkov do stánku Renaultu to bol celkom dobrý ťah. Len okrajovo dodám, že skutočných fanúšikov k Renaultu ťahalo niečo iné – Megane RS Trophy.

Najpríjemnejší interiér

Autosalón Bratislava 2019 Toyota Camry
Autosalón Bratislava 2019 Toyota Camry

Toyota bola po minulé roky takou šedou myškou s konzervatívne ladenými autami, ktoré v zásade ničím neočarili. V poslednej dobe sa však začala uberať dobrým smerom – stačí sa pozrieť na novú, športovo ladenú Corollu, ktorá vyzerá skvelo. V stánku Toyota ma však najviac potešil model Camry a jeho béžový interiér. Neviem, čím to je, ale cítil som sa v ňom neskutočne dobre. Na nič sa nehrá, je jednoduchý, moderný, sála z neho ticho a pohoda a jednotlivé prvky do seba harmonicky zapadajú. Krása!

Najletnejšie auto

Autosalón Bratislava 2019 Rolls Royce Dawn
Autosalón Bratislava 2019 Rolls Royce Dawn

Leto je za rohom a autom, ktoré mi túto skutočnosť najlepšie pripomenulo, je jednoznačne Rolls-Royce Dawn. Veľké pohodlné kabrio v béžovozlatej farbe so Spirit of Ecstasy na konci dlhočiznej kapoty + brumkajúci dvanásťvalec pod ňou + bielo-hnedý interiér + Francúzska riviéra = letná pohoda ako vyšitá!

Najsexi zadok

Autosalón Bratislava 2019 Kia Proceed
Autosalón Bratislava 2019 Kia Proceed

Chvíľku som rozmýšľal, že tento titul dám Peugeotu 508 SW, ktorý vyzerá fakt dobre. No potom som prešiel do stánku KIA, kde na mňa čakal môj obľúbený Proceed, na ktorého zadok som už raz ódu písal. Ten mi zas a znova vyrazil dych a v mojich očiach o kúsok predbehol krásnu 508-čku SW. Som zvedavý, akému kombíku sa túto kráľovnú zadkov podarí prekonať 😀 .

Najfejkovejšie auto

Autosalón Bratislava 2019 Volkswagen Passat

Prepáč, Passat, ale tieto riadky budú o tebe. Nový Passat ako taký je rozhodne skvelým autom, ktoré má veľa kvalít. No jedna vec ma na ňom veľmi rozčuľuje – fejkové 4 koncovky výfukov vo výbave R-Line. Áno, fejkové koncovky dnes využíva viacero výrobcov, no tie na Passate vyzerajú naozaj zle. Ten pocit, keď do nich strčíte prsty a po centimetri od chrómového okraja narazíte na plast, vôbec nie je dobrý. Už z diaľky naviac jasne vidíte, že sú fejkové a vytvárajú dojem lacného tunera, ktorý si myslí, že 4 koncovky výfukov pridajú autu aspoň 150 koní naviac. Toto nevyšlo…

Najvšestrannejšie auto

Autosalón Bratislava 2019 Suzuki Jimny
Autosalón Bratislava 2019 Suzuki Jimny

Príjemne ma prekvapilo Suzuki Jimny, ktoré je až prekvapivo všestranné. Len sa pozrite, ako dokážete sklopiť predné sedadlo do roviny so zadným a vytvoriť tak priestor na prevážanie dlhých predmetov, alebo podľa jedného majiteľa, aj na prespanie. To by ste na takéhoto krpca nepovedali. Navyše veľmi štýlovo vyzerá, prináša dokonalý výhľad zo sedadla vodiča, nestratí sa v teréne a je fakt lacný. Oceňujem, že Suzuki do bodky zachovalo koncepciu pôvodného Jimnyho, no pridalo mu nové technológie a ďalšiu dávku štýlovosti naviac.

Najlepšie auto ❤

Autosalón Bratislava 2019 Mazda MX-5
Autosalón Bratislava 2019 Mazda MX-5

Na záver budem čisto subjektívny, počas celej prechádzky autosalónom som sa totiž najviac tešil na stánok Mazdy, a to nielen na novú Trojku, ale najmä na moju obľúbenú MX-5-ku. Nie je to žiadna horúca novinka, no kedykoľvek dostanem príležitosť aspoň si do nej sadnúť, nezaváham ani sekundu. Emixa mi vždy pripomenie, ako má vyzerať dokonalý posed za volantom, ako má byť naladený chod manuálnej prevodovky a ako má vyzerať koncepcia pravého auta na zábavu. Raz budeš moja!

Fotogaléria

Boli ste na autosalóne? Ktoré auto zaujalo najviac vás? Podeľte sa s ním v komentároch! 😉

Pozri tiež:

One thought on “10 NAJ bratislavského autosalónu 2019”

Comments are closed.