Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo auto pri jazde na spiatočke zvláštne zavíja a pri jazde na iných prevodových stupňoch to nerobí? Ja áno a podarilo sa mi nájsť veľmi jednoduchú, ale zároveň zaujímavú odpoveď.
Autá vytvárajú rôzne zvuky, niektoré sú príjemné, iné sú už príjemné o niečo menej. Medzi typické zvuky, ktoré robia prakticky všetky autá s manuálnou prevodovkou, je typické zavíjanie pri jazde na spiatočke, ktoré sa stupňuje so zvyšujúcou sa rýchlosťou. Pre tých, ktorí by si chceli tento zvuk na pár sekúnd vychutnať hneď teraz, tu mám krátke video.
Prečo však tento zvuk počujeme iba pri jazde na spiatočke a nie aj pri iných prevodoch? Nuž, odpoveď je priamo v prevodovke, presnejšie, v jej ozubených kolesách. V technickej praxi poznáme dva základné typy ozubených kolies:
1. Ozubené kolesá so špirálovitým ozubení
2. Ozubené kolesá s priamym ozubením
To by bolo rýchle technické okienko, teraz sa môžeme dostať k samotnému jadru veci – ozubené kolesá prevodovky slúžiace na pohon auta vpred sú so špirálovitým ozubením. Toto ozubenie prináša niekoľko výhod voči priamemu ozubeniu, tou najhlavnejšou je však skutočnosť, že vďaka špirálovitému ozubeniu ozubené kolesá do seba oveľa jednoduchšie, plynulejšie a najmä tichšie zapadajú.
Spiatočka je však iná…
Ozubené kolesá spiatočky sú iné ako ostatné prevody. Nielenže spiatočka je tvorená až 3 ozubenými kolesami, nielen dvomi ako v prípade ostatných prevodov, ale tvoria ju práve ozubené kolesá s priamym ozubením. Tie sú síce lacnejšie ako ozubené kolesá so špirálovitým ozubením a na prevod spiatočky sa hodia lepšie, majú však jednu nevýhodu – sú hlučné. Hluk spôsobuje zapadanie zubov, ktoré nie je také plynulé ako v prípade špirálovitého ozubenia. Pri každom zapadnutí zubu tak dôjde v „cvaknutiu“ a keďže za sekundu dochádza k stovkám týchto drobných „cvaknutí“, bežnému človeku sa javia ako zavíjanie. To je, mimochodom, podporené aj skutočnosťou, že spiatočku tvoria až 3 ozubené kolesá s priamym ozubením. Nečudo tak, že čím cúvame rýchlejšie, tým je aj zavíjanie zreteľnejšie, keďže drobných „cvaknutí“ za sekundu je viac.
A ešte jedna poznámka na záver. Viete, prečo majú pretekárske autá tak výnimočný zvuk? Dôvod je úplne rovnaký, ako pri spiatočke – pretekárske autá totiž často využívajú prevodovky, v ktorých sú všetky ozubené kolesá s priamym ozubením. Tradičný zvuk pretekárskych áut tak nie je tvorený len motorom a výfukmi, ale z veľkej časti aj ozubenými kolesami prevodovky a nepoznám človeka, ktorému by sa tento nádherný orchester nepáčil… 🙂
Sleduješ už YouTube Dominiccars?
[…] celé auto? Roztrhne ho na dve časti? Rozsype sa prevodovka na márne kúsky? Téma zaradenia spiatočky za jazdy je opradená mnohými mýtmi a legendami, ktoré sa už kde-kto snažil vyvrátiť. […]