fbpx

Problematika fungovania DPF filtrov je pre mnohých stále opradená rôznymi legendami a nepresnými informáciami, ktoré môžu byť len na škodu. Ako teda DPF filter v skratke funguje a kedy je potrebné čistenie DPF filtrov? 

DPF filter je súčiastka, ktorá robí vrásky na čele mnohým motoristom. Kým v minulosti boli naftové motory oslavované kvôli ich neoblomnej spoľahlivosti a nezničiteľnosti, príchod súčiastky s názvom DPF filter z nich spravil citlivé motory, pri ktorých si treba dávať veľký pozor na to, ako jazdíte, aby ste DPF filtru neubližovali a on sa neupchal. Pozor si tak musíme dávať na jazdenie po meste, keďže práve pri mestskom jazdení sa DPF filter zapĺňa pevnými časticami, ktoré filtruje. Na to bol vlastne DPF filter vymyslený, aby zachytával škodlivé pevné častice naftových motorov pri pohybe v meste a následne ich vypálil mimo mesta. Ak však s takýmto naftovým motorom jazdíte neustále po meste, DPF filter nemá kedy regenerovať, teda vypáliť nazbierané častice. Existujú dva typy regenerácie DPF filtra – pasívna regenerácia, ktorá prebieha priebežne, keď jazdíte mimo mesta vyššími rýchlosťami a motor je viac zaťažovaný, kedy výfukové plyny majú vyššiu teplotu. Druhý typ je aktívna regenerácia, ktorá nastáva po prejdení 300 – 1000 kilometrov, kedy sa filter zaplní natoľko, že pasívna regenerácia už na jeho vypálenie nestačí. Pri aktívnej regenerácii sa umelo zvýši teplota motora zvýšením dávky vstrekovaného paliva, prípadne umelým navýšením otáčok alebo zapnutím určitých spotrebičov. Tieto dva typy regenerácie sú bežné, kedy je však potrebné čistenie DPF filtrov?

Keď regenerácia nestačí…

Ak jazdíte veľmi často po meste a filter nemá poriadne kedy regenerovať, prípadne máte auto, ktoré má už veľa najazdených kilometrov a filter je upchatý natoľko, že pasívna ani aktívna regenerácia ho už nevie poriadne vyčistiť, potrebné je čistenie DPF filtra. Niekto by takýto zanesený DPF filter vymenil za nový, čistenie DPF filtra však pridá filtru živnosť niekoľko desiatok ďalších kilometrov a nemusíte ho tak meniť za nový a utratiť viac ako 1000 eur. Ak hľadáte dobrú firmu na čistenie DPF filtrov, odporúčam spoločnosť DPF Doktor. Tá okrem certifikovaného čistenia DPF filtrov osobných vozidiel, dodávok, LKW a strojov, prináša niekoľko revolučných služieb. Keď hľadáte firmu, ktorá by vám DPF filter vyčistila, väčšinou nájdete len čistenie DPF Bratislava a pokiaľ z Bratislavy nie ste, museli by ste zbytočne cestovať. DPF Doktor však funguje iným spôsobom ako ostatné firmy. Keď sa vám váš DPF filter upchá, necháte si ho vymontovať svojím mechanikom v najbližšom servise. Zástupca DPF Doktor príde váš vymontovaný filter vyzdvihnúť, zanesie ho na centrálu, kde je filter za pár hodín vyčistený a ešte v ten deň odoslaný k vám domov alebo do servisu, kde vám ho vymontovali. Spolu s vyčisteným filtrom dostanete video z procesu čistenia a namerané dáta pred a po čistení. Či už teda hľadáte čistenie DPF Žilina, prípadne čistenie DPF Košice, DPF Doktor je pripravený vám pomôcť rýchlo a profesionálne kdekoľvek na Slovensku.