fbpx

DPF filter, alebo po našom, filter pevných častíc, je súčasťou všetkých automobilových naftových motorov približne od roku 2010. V motoristickom svete je často diskutovanou témou najmä kvôli jeho cene. Tá neraz výrazne prekonáva hranicu 1000 €. Nečudo teda, že výmena DPF filtra je nočnou morou mnohých majiteľov áut so vznetovým motorom. Avšak, existuje aj lacnejšie riešenie, ktorým je čistenie DPF filtra alebo jeho repas. Na ktoré veci si pri ňom dávať pozor? O tom som sa rozprával s expertmi z cisteniedpf.eu.

Keďže DPF filter slúži na zachytávanie pevných čiastočiek vo výfukovom trakte, prirodzene sa postupne upcháva. Keď senzor vo filtri zaregistruje jeho nadmerné zaplnenie, auto spustí regeneráciu. Prostredníctvom nej ho vysokými teplotami „vypáli“ a opätovne spriechodní. Regeneračná schopnosť DPF filtra však nie je nekonečná a jedného dňa nastane situácia, kedy sa DPF upchá natoľko, že auto si ho už samo nedokáže „vypáliť“. V takom prípade je potrebné DPF filter buď vymeniť za nový, alebo ho nechať odborne vyčistiť/repasovať.

Akú dlhú životnosť má DPF filter? Všetko závisí od spôsobu používania. Pokiaľ auto využívate najmä na dlhšie diaľničné presuny, kedy filter dobre regeneruje a nezanáša sa tak veľmi pevnými časticami, vydržať vám dokáže aj viac ako 200 000 kilometrov. A naopak, pokiaľ vozidlo vybavené DPF filtrom využívate predovšetkým v meste, kedy sa rýchlejšie upcháva a nedokáže regenerovať, jeho životnosť môže byť menej ako 150 000 km.

Nie je čistenie ako čistenie

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako sa dajú zanesené DPF filtre vyčistiť, respektíve, repasovať. Mnohé firmy využívajú tzv. invazívnu metódu, ktorá filter vyčistí vysokými teplotami. DPF filter sa musí demontovať, rozrezať, následne sa vysokými teplotami vypália jeho útroby a na koniec sa pozvára späť. Takáto metóda je nielenže časovo náročná, ale často pri nej hrozí aj poškodenie niektorých súčastí. Napríklad, musia sa demontovať snímače teploty či tlaku, ktoré sa pri manipulácii neraz zničia. Ohrozená je aj samotná vnútorná štruktúra filtra.

čistenie DPF filtra

Druhou metódou je ultrazvukové čistenie, kedy sa filter ponorí do špeciálnej nádrže s chemickým roztokom a nečistoty sú odstraňované pomocou zvukových vĺn.

Dedinské“ čistenie DPF filtrov – čomu sa rozhodne vyhnite, to je čistenie DPF filtra tradičnými sedliackymi metódami. Napríklad, wapkovaním, kedy sa silným prúdom vody snažíte odstrániť zanesené nečistoty a vypláchnuť ich von z filtra. Takéto čistenie má obvykle za následok poškodenie vnútornej štruktúry filtra, v dôsledku čoho bude jeho ďalší život veľmi krátky.

Aké čistenie DPF filtra je najúčinnejšie?

Ako najefektívnejšia metóda sa ukazuje čistenie DPF filtrov pomocou špeciálnych biologických rozpúšťadiel. Takéto čistenie a repasovanie DPF filtrov využívajú aj v cisteniedpf.eu. Funguje to jednoducho. DPF filter sa v celku umiestni do uzavretého prístroja, ktorý je certifikovaný spoločnosťou TŰV NORD. Nie je potrebné demontovať senzory tlaku a teploty, čím sa minimalizuje riziko poškodenia. Prístroj následne do filtra pod presne stanoveným tlakom dávkuje biologické rozpúšťadlá, ktoré z útrob DPF filtra odstránia nielen usadeniny pevných čiastočiek, ale aj olejové zvyšky. Je tak zaistená obnova pôvodnej účinnosti až do úrovne 98 %.

Výhodou je, že prístroj sa postará aj o dokonalé vysušenie filtra. Celý proces je tak rýchly a nie je pri ňom nijako zaťažené životné prostredie. Na záver zariadenie automaticky vykoná test protitlakom, pričom porovná hodnoty pred a po čistení. Výsledok merania dostanete v podobe protokolu. Takouto metódou je možné čistiť nielen DPF filtre, ale aj SCR katalyzátory. Prístroj je kompatibilný s DPF filtrami všetkých značiek, dokonca aj s najnovšími verziami určenými pre vozidlá spĺňajúce normu Euro 6.

Môžete na vyčistený DPF filter dostať záruku?

Technici z cisteniedpf.eu majú s repasmi a čistením DPF filtrov viac ako 10-ročné skúsenosti a svojmu postupu veria natoľko, že na vyčistený filter vám poskytnú záruku 24 mesiacov alebo 100 000 kilometrov. Podmienkou ale je, že spaľovací systém vášho auta musí správne fungovať. Totižto, „rozladený“ motor s nesprávnym spaľovaním dokáže aj úplne nový DPF filter zničiť v priebehu niekoľkých tisícok kilometrov.

Čistenie DPF filtra tak rozhodne má zmysel. V porovnaní s kúpou nového filtra ušetríte aj viac ako 500 eur a pritom máte záruku, že filter vám bude slúžiť prakticky ako nový minimálne ďalších 100 000 kilometrov. Uprednostnite ale firmu, ktorá vykonáva čistenie prostredníctvom moderných biologických roztokov, bez potreby rezania a zvárania. Tiež dbajte na to, aby vám na vyčistený filter poskytla záruku. Pokiaľ sa rozhodnete pre čistenie DPF filtra v cisteniedpf.eu, v partnerských servisoch si viete nechať filter šetrne odmontovať či opätovne namontovať a využiť môžete odvoz a dovoz v rámci celého Slovenska. Na vyčistenie pritom nebudete čakať niekoľko týždňov. Svoj DPF filter získate späť už za 24 hodín.