fbpx

Určite ste sa už niekedy stretli s inzerátmi, v ktorých sa súčasný majiteľ chváli top stavom, karosériou, do ktorej nebolo nikdy zasahované, či nikdy nebúraným vozidlom. Aj keď to pre vás môže znieť veľmi lákavo, nesmiete sa nechať zaslepiť týmito peknými „rečičkami“, pretože predávajúci je schopný korunovať svoje auto rôznymi prívlastkami len preto, aby ho predal. V tomto článku vám poradíme, ako zistiť, či bolo auto búrané – na ktoré veci si dať pri jeho kúpe pozor?

Doba je už taká a dôverovať nemôžete skoro nikomu, preto je potrebné byť pri kúpe auta veľmi obozretný a poznať, ako odhaliť búrané auto. Dôležité je byť neodbytný, skúmať auto a veľa sa pýtať. Veľa viete spoznať aj z odpovedí súčasného majiteľa – ak je nervózny a hľadá slová, či sa príliš dlho zamýšľa nad odpoveďou, je pravdepodobné, že jeho svedomie nie je zrovna to najčistejšie.

Karoséria vám veľa prezradí

Ako odhaliť búrané auto

Jedným z najjednoduchších prostriedkov, ako zistiť, či bolo auto búrané, je pozorná obhliadka lícovania jednotlivých dielcov karosérie. Ak už boli diely narovnávané, alebo vymenené za neoriginálne, medzery medzi nimi budú mať odlišnú šírku. Vždy si preto porovnajte ľavú stranu s pravou stranou vozidla.

Všímajte si tiež roky výroby dielov. Napríklad, svetlá na aute často majú na zadnej strane uvedený mesiac a rok, kedy boli vyrobené. Ak sa líši s rokom výroby auta, môže to znamenať problém. Veľa starých áut však môže mať svetlomety vymenené aj z iného dôvodu než veľkej nehody. Všímajte si skôr to, či nevyzerá jeden svetlomet staršie než druhý, pretože toto môže značiť potenciálne búrané vozidlo.

Pozor na nosníky a dôležité spoje v karosérii

Aj vďaka stavu nosníkov či zvarov máte ako zistiť, či bolo auto búrané. Nosníky sa totiž veľmi často pri náraze poškodia. Na vozidle, ktoré prežilo nehodu, budú vidno stopy po narovnávaní či dorábaní ich častí. Mnohokrát sú natreté čerstvou farbou, odlišnou od pôvodnej farby. Pozornosť tiež venujte aj zvarom na karosérii a neváhajte si v kufri odkryť poťah a pozrieť aj do priestorov rezervného kolesa. Vychádzajte z toho, že spoje by mali byť na oboch stranách rovnaké. Ak tak nie je, boli pravdepodobne opravované po vážnej nehode.

Priehľadné neprehliadnite!

ako zistiť, či bolo auto búrané praktické tipy

Reč je v tomto prípade o sklách vozidla. Tie vám síce nezmatnejú a neožltnú ako plastové sklá svetlometov, no tiež sa dokážu poškodiť napríklad odletujúcimi kamienkami. Takéto poškodenie sa však týka v drvivej väčšine len čelného skla, ktoré sa občas musí proste vymeniť. Bočné sklá by však mali mať rok výroby zhodný, alebo len o rok odlišný od dátumu výroby vozidla. Ide o ďalšiu cestu, ako zistiť, či bolo auto búrané. Ak boli bočné sklá vymenené, dá sa predpokladať, že auto prežilo v minulosti bočný náraz. Pozorne si obzrite výrobcu skla (mal by byť zhodný s výrobcom vozidla) a dátum výroby.

Ako zistiť, či bolo auto búrané na základe laku karosérie?

ako zistiť, či bolo auto búrané

Vhodným trikom, ako odhaliť búrané auto, je jednoducho preskúmať stav jeho laku. Najmarkantnejším znakom môžu byť práve odlišnosti v odtieňoch, ale pozor, pretože je potrebné lak skúmať za denného svetla. Ak je vonku tma lebo je zatiahnuté, nemusíte rozdiely zbadať. Pri výrobe sa auto lakuje na linke celé naraz v čistých podmienkach bez prachu a nečistôt. Novo nalakované diely na búranom aute odrážajú viac svetla a preto sú aj výraznejšie. Diely v pôvodnej farbe budú mať aj po profesionálnom naleštení stále iný odtieň, než tie nanovo nalakované.

Lak skúste tiež ohmatať – doma lakovaný diel nebude mať lak tak hladký, ako ten z linky. V neposlednom rade skúste zmerať hrúbku laku prístrojom. Ak sa do laku nezasahovalo a je pôvodný, hrúbka by mala byť na všetkých miestach rovnaká. Na plechové časti karosérie skúste tiež priložiť magnet, ak sa nepriťahuje, je možné, že je tam preliačina po nehode, ktorá bola len zagitovaná a nalakovaná.

Zdroje: AUTOVINY, AutoBild, AUTOEXPERTS