fbpx

Každý, kto miluje šoférovanie, miluje aj dobré cesty. Je to už raz tak, ak je cesta zlá, jazdenie si veľmi neužijeme… My, Slováci, si teda podľa tejto poučky šoférovavie nemôžeme užívať vôbec… 😀 . Samozrejme, aj na Slovensku sú dobré cesty, tie najkrajšie cesty sveta sa však nachádzajú v zahraničí. A týchto 5 raz musím navštíviť. 

Počas svojho (zatiaľ nie veľmi dlhého) života som videl nespočetné množstvo rôznych videotestov a relácií s autami, ktoré sa odohrávali v nádhernom prostredí, na ešte krajších cestách. Rovnako som počul rozprávania ľudí, ktoré tieto nádherné miesta autom aj reálne navštívili a vždy som len sníval o tom, aké úžasné by to bolo ísť tam a danú cestu si na vlastnej koži vyskúšať. Doslova ma svrbeli ruky pri predstave jazdenia v tých 180 stupňových adrenalínových zákrutách… A tak som si vytvoril zoznam TOP 5 najkrajších ciest, na ktoré raz musím kolesami nejakého adekvátneho auta zavítať. Mimochodom, všetky nižšie uvedené cesty (okrem poslednej) sú pomerne ľahko dostupné zo Slovenska. A takto môj „dreamlist“ vyzerá:

A82 Road v Škótsku

Začnem niečím menej známym, čo však rozhodne stojí zato. Milujem Škótsko a jeho cesty. Jediná škoda je jazdenie na ľavej strane, verím však, že na to si človek pomerne rýchlo zvykne. Cesta A82 je pekným príkladom škótskej cesty, ktorú obklopuje nádherná príroda, ponúka však aj veľa jazdeckých zážitkov. Samotná cesta má až 269 kilometrov a ide z Glasgowa do Inverness. Má viacero pekných úsekov, najkrajšia je však oblasť Glencoe Valley. Stačí sa pozrieť na fotky a je to jasné – na tejto ceste si raz musím zajazdiť. A má dve veľké výhody – keďže v jej okolí sa nachádza naozaj pekná príroda a veľa zaujímavých miest, ľahšie presvedčíte aj priateľku/manželku, aby šla s vami 😀 . Výhoda druhá – Škótsko samotné, ale aj Severné Írsko je plné ďalších zaujímavých ciest, ktoré, ak vám ešte ostanú peniaze na benzín, môžete navštíviť tiež.

cesty a82

Transfăgărășan v Rumunsku

Asi ste čakali, že túto cestu si neodpustím a máte pravdu. Naučiť sa vôbec jej názov trochu potrvá, stačí sa však pozrieť na jednu jedinú fotku a bude vám jasné, že Transfăgărășan nie je nič iné ako čistý šoférsky raj. Natáčal na ňom Top Gear a sám Clarkson ju označil ako jednu z najlepších ciest, na akých kedy jazdil. Navyše, od Slovenska je vzdialená len približne 900 kilometrov, chalani z redakcie Automix si dokonca spravili 40 hodinový výlet na Transfăgărășan a späť. Slová však nikdy nedokážu popísať to, ako dobrá táto cesta je. A z tohto zoznamu bude zrejme prvá, ktorú navštívim.

najkrajsia cesta transfagarasan

transfagarasan najkrajšie cesty

Furka Pass vo Švajčiarsku

Švajčiarsky horský prechod + 2429 metrov prevýšenie = cesta snov. Do takejto jednoduchej rovnice by sa dal zapísať horský prechod Furka Pass vo Švačiarsku. Vo Švajčiarsku je veľa ciest, ktoré stoja zato, Furka Pass je však nepochybne tá najlepšia z najlepších.

cesty furka pass

najkrajšie cesty furka pass

Passo dello Stelvio v Taliansku

Nielenže sa tu organizujú cyklistické preteky, Passo Stelvio patrí spolu s Transfăgărășanom medzi dve najznámejšie šoférske cesty, minimálne v Európe. Oprávnene, len si pozrite nasledujúce fotky – výhľady, zákruty ako z rozprávky a kvalitný asfalt… Čo viac si priať? Odporúčam pozrieť si toto video, ktoré… Je jedno z najpútavejších videí, ktoré som v živote videl a po jeho pozretí si Passo chtiac-nechtiac zamilujete. Však, pozrite si ho 🙂

Sani Pass v Južnej Afrike

Áno, nie som veľký fanúšik ťažkého offroadu, radšej by som trávil dni na nejakých pekne zatočených asfaltových cestách, keď už by som ale mal poriadne adrenalínový offroad vyskúšať, šiel by som do Južnej Afriky. Posledná cesta môjho zoznamu je veľmi bláznivá, stačí sa pozrieť len na tento prvý obrázok a pochopíte. O zážitkoch z tejto expedície by som však mohol rozprávať do konca života, teda, ak by som sa z nej vôbec živý vrátil… 😀

cesta sani pass

sani pass najkrajšie cesty

Tak toto boli ony. Verím, že čoskoro budem môcť niektorú cestu zo zoznamu označiť za úspešne odjazdenú a podeliť sa s vami so zážitkami z nej. Teda, ak od nadšenia nezabudnem natočiť nejaké video, prípadne spraviť pár fotiek :). A ktoré sú vaše najobľúbenejšie šoférske cesty sveta? Podeľte sa s nimi v komentároch! 😉

Páčil sa ti článok? Sleduj Dominiccars aj na FB a nič ti neutečie! ?

[fb_widget]