fbpx
najlepšie peugeoty Peugeot 106 raylle

Francúzi majú radi netradičné experimenty. Nie je preto žiadnym prekvapením, že mnohé automobilové unikáty pochádzajú práve z ich vývojových centier. A Peugeot nie je výnimkou. Zo širokého portfólia unikátnych modelov, ktoré inžinieri a dizajnéri Peugeotu vyprodukovali za posledné desaťročia, som vybral 5 najzaujímavejších. Tieto kúsky skutočne stoja za pozornosť!

Jediná škoda je, že prakticky žiaden z týchto famóznych modelov nevídame na našich cestách veľmi často. Niektoré z nich prakticky vôbec.

Peugeot 106 Rallye

najlepšie peugeoty Peugeot 105 rallye

Peugeot 106 bol už sám o sebe zábavným malým autom, ktoré dokázalo vyčariť úsmev na tvári. Verzia Rallye ho však dodatočne okorenila tak, že dokázal potrápiť aj značne výkonnejšie autá. Pod jeho kapotou priadol štvorvalec s výkonom 100 koní, čo vzhľadom na hmotnosť auta úplne postačovalo. Keď si k tomu pripočítate nádherný dizajn Peugeotov z daného obdobia a len veľmi decentné športové prvky, o zaujímavý hothatch je postarané.

Peugeot 205 GTI

najlepšie peugeoty Peugeot 205 gti

Toto auto asi žiadnemu nadšencovi predstavovať netreba. Model 205 GTI je jednoducho legendou vo svete hothatchov a mnohí ho dodnes považujú za jeden z najlepších hothatchov, aký bol kedy vyrobený. Jeho recept na úspech bol podobný ako pri modeli 106 Rallye – o vynikajúci jazdný prejav sa starala najmä kombinácia nízkej hmotnosti a silného motora. Na výber bola buď 1.6-ka s výkonom 77/83 kW, alebo 1.9-ka s výkonom 75, 88 alebo 94 kW.

Peugeot 402 Eclipse

Teraz niečo z iného súdka. Štandardný Peugeot 402 sa vyrábal v rokoch 1935 – 1942, pričom na výber bolo viacero typov karosérie. Najpôsobivejšia bola verzia Eclipse, ktorá bola jedným z prvých kabrioletov s pevnou skladacou strechou na svete. Tak trochu predbehla dobu, preto nebola žiadnym predajným trhákom. Jej systém skladania strechy je ale skutočne pôsobivý – celá oceľová strecha sa do obrovského kufra presunie v jednom celku.

Peugeot 208 GTI Anniversary

najlepšie peugeoty Peugeot 208 gti

Špeciálnu edíciu Peugeotu 208 GTI označovanú ako Anniversary spoznáte už hneď na prvý pohľad podľa jedinečnej červeno-čiernej farebnej kombinácie. Vznikla na počesť 30. výročia od začiatku produkcie modelu 205 GTI. V porovnaní s klasickou verziou 208 GTI prináša o 8 koní vyšší výkon (205) koní, upravené šasi, tlmiče a taktiež vylepšenú prevodovku. Je tak ultimátnym strojom na zábavu a vrcholom toho, čo sa inžinierom Peugeotu podarilo zo sériovej 208-čky vydolovať.

Peugeot 1007

najlepšie peugeoty Peugeot 1007

A na záver som vybral auto, ktoré mňa osobne veľmi fascinuje. Model 1007 bol pokusom Peugeotu zhotoviť dokonalé mestské auto. Nielenže mal kompaktné proporcie karosérie, no jeho najväčšou prednosťou boli posuvné predné dvere. O tom, že tie boli azda aj najväčším problémom tohto modelu, veľmi dobre vedia všetci majitelia. V každom prípade, Peugeot 1007 je ďalším pekným dôkazom, že Francúzi sa jednoducho neboja experimentovať. Aj keď, kvôli slabým predajom na každom kuse prerobili vyše 15 000 €…

Samozrejme, v zaujímavých modeloch by som mohol pokračovať aj ďalej. Za pozornosť stojí napríklad RCZ, 406 Coupe či 405 Mi16. A ktoré legendy z histórie Peugeotu najviac fascinujú vás?