fbpx

Chystáte sa na prepis auta, či už z pozície predajcu alebo kupcu? Z vlastných skúseností som spísal 4 tipy, ktoré sa oplatí pri prepise auta vedieť, aby ste ho zvládli rýchlo, hladko a čo najvýhodnejšie.

V nedávnom článku „Najlepšie lifehacky pri kúpe jazdeného auta“ som sa venoval základným veciam, ktoré uľahčia výber samotného auta. Všimol som si však, že mnohým ľuďom robí vrásky na čele nielen výber auta, ale aj následná administratíva. Tá, veru, nie je vždy najjednoduchšia a nevedomosť vás môže vyjsť poriadne draho. Však len skúste zavítať na niektoré zo slovenských motoristických fór a zaručene narazíte na témy typu: „Kupujúci nechce prihlásiť auto, kupujúci mi chce vrátiť auto,“ prípadne nekonečné otázky ohľadom prepisov, poistení a podobne. Ak sa chcete vyhnúť podobným opletačkám a naviac ušetriť čas a peniaze, len čítajte ďalej. Nasledujúce 4 tipy vám určite pomôžu. 🙂

1. Porovnajte si povinné zmluvné poistenie správne

Ak kupujete auto, predtým, ako ho pôjdete prihlásiť na dopravný inšpektorát, musíte mať vybavené povinné zmluvné poistenie (PZP). V dnešnej dobe je vybavenie PZP mimoriadne jednoduché, za pár minút ho uzatvoríte cez internet. Na e-mail vám ihneď príde poistná zmluva, ktorej číslo je potrebné uviesť pri prihlasovaní auta na dopravnom inšpektoráte, biela a zelená karta vám bude doručená poštou. Otázka však znie – ako vybrať najvýhodnejšie PZP? Asi nikto z nás nechce za poistenie platiť zbytočne veľa, no mnohí máme zároveň určité očakávania, ktoré by PZP malo spĺňať. Jedná sa hlavne o rôzne možnosti pripoistenia a podobne. Aj v tomto ohľade pomôže internet, predovšetkým porovnávače PZP.

Dávajte si však pozor, ktorý porovnávač poistenia využívate. Mnoho porovnávačov PZP totiž nemá uzatvorené spolupráce so všetkými poisťovňami, výsledky porovnania tak nie sú úplne kompletné. Osobne sa mi najviac osvedčil porovnávač PZP Netfinancie.sk, ktorý ako jediný na Slovensku porovná PZP skutočne všetkých poisťovní. Naviac sa s ním rýchlo a jednoducho pracuje.

2. Poistenie zrušte čo najskôr

Ak predávate auto do iného okresu, nový majiteľ vám zaplatí a odíde na ňom. Vy musíte auto odhlásiť, novému majiteľovi poslať technický preukaz so záznamom odhlásenia, a ten má následne 30 dní na to, aby auto prihlásil na seba. Počas tejto doby však nový majiteľ jazdí na aute, ktoré je stále poistené na vaše meno, až do momentu, kým si nevybaví svoje vlastné PZP. Môže sa tak jednoducho stať, že spôsobí dopravnú nehodu a škoda bude preplácaná z vášho poistenia. To vám nielenže spôsobí značné komplikácie a vybavovačky, naviac vám môže poisťovňa zdvihnúť cenu poistného. To pravdepodobne nechcete, poistenie tak zrušte čo najskôr. Na jeho zrušenie budete potrebovať kópiu technického preukazu so zápisom odhlásenia na inú osobu, ihneď, ako tento úkon vykonáte na dopravnom inšpektoráte, si tak choďte poistenie zrušiť. Pri predaji auta však nezabudnite dať novému majiteľovi vedieť, aby si aj on čo najskôr vybavil nové PZP.

3. Auto odhlasujte s novým majiteľom

Ďalší tip, ktorého sa oplatí držať v prípade, že auto predávate do iného okresu. V tomto prípade máte dve možnosti. Buď vám dá nový majiteľ splnomocnenie na odhlásenie auta, zaplatí vám a s autom odíde, alebo idete spolu s novým majiteľom na dopravný inšpektorát a auto na neho odhlásite za jeho prítomnosti, pričom vám netreba splnomocnenie. Väčšina predajcov volí prvú možnosť, druhá je však oveľa bezpečnejšia. Ak totiž nový majiteľ s autom odíde a vy ho pôjdete so splnomocnením na jeho meno odhlásiť až nasledujúci deň, kým auto neodhlásite, stále je oficiálne písané na vás. Inými slovami, vám chodia všetky pokuty a po právnej stránke je auto stále oficiálne vaše. To môže v prípade problémov spôsobiť nejednu komplikáciu.

Ako teda postupovať správne? Pozrite si hodiny, kedy sa na dopravnom inšpektoráte vo vašom meste odhlasujú autá a obhliadky auta s kupujúcimi vykonávajte v takých dňoch a časoch, aby ste auto mohli ísť s novým majiteľom ihneď spoločne odhlásiť na neho. Ideálne je auto odhlasovať poobede, ku koncu otváracích hodín, vtedy je na dopravnom inšpektoráte zvyčajne najmenej ľudí a ihneď vás vybavia. Od toho momentu už strácate všetku objektívnu zodpovednosť za auto a môžete pokojne spávať.

4. Využite online rezervačný systém na DI

Časy, kedy sa na dopravnom inšpektoráte čakalo na prihlásenie auta v rade aj niekoľko hodín, sú už dávno preč. Na portáli Ministerstva vnútra SR zadáte niekoľko základných údajov, vyberiete si miesto prihlasovania auta a zarezervujete si čas, kedy prídete auto prihlásiť. Získate kód, ktorý na dopravnom inšpektoráte zadáte do kiosku, ten vám vydá poradové číslo, ktoré by sa malo dostať na rad v čase, kedy máte rezerváciu. Treba uznať, že tento systém nefunguje úplne dokonale, časy rezervácie sú viac-menej orientačné a čakaniu sa úplne nevyhnete, no načakáte sa neporovnateľne menej v porovnaní s minulosťou, kedy tento rezervačný systém neexistoval.

Verím, že tieto tipy vám pomôžu a prepis vášho auta prebehne bez akýchkoľvek komplikácií. Prajem veľa šťastných kilometrov! 🙂

Pozri tiež: