fbpx

Dizajn je jeden z najdôležitejších prvkov áut, koniec-koncov, v dnešnej dobe väčšina ľudí vyberá auto práve na základe dizajnu. Aj tí najlepší dizajnéri však občas vytvoria niečo, čo vyzerá prinajmenšom zvláštne. Napríklad, tieto 3 veci. 

1. Volič automatickej prevodovky Maserati Quattroporte 2003 – 2008

maserati quattroporte volič radiacej páky
zdroj – News and Rumors

Samotné Maserati Quattroporte vyrábané v rokoch 2003 – 2008 mnohí považovali za nie práve najkrajšie auto, za seba však musím povedať, že sa mi celkom páči. Nedávno som si prezeral nejaké inzeráty na predaj týchto áut a tu zrazu som si všimol niečo, na čom som sa smial nasledujúcich 5 minút. Volič automatickej prevodovky vyzerá ako nejaký nepodarený žart. Teda, vlastne celkom podarený :). Už samotný interiér vyzerá na danú kategóriu auta miestami dosť lacno, celé to však zaklincoval práve spomínaný volič prevodovky. Našťastie, generácia od roku 2008 už má volič, za ktorý sa hanbiť nemusí.

2. Radary v maske chladiča novej Audi A6

audi a6
zdroj – Audi club North America

Dnešná doba je pre dizajnérov obzvlášť ťažká, keďže moderné autá sú vybavené čoraz väčším množstvom rôznych asistenčných a bezpečnostných systémov, ich dizajn sa im musí prispôsobovať. V prednej časti robia problém najmä radary, ktoré sú často veľké a škaredé, ich umiestnenie tak robí často problém. Dizajnéri novej Audi A6 tento problém vyriešili po svojom a dva radary umiestnili do prednej masky tak, že vyzerajú ako policajné majáky. Podľa mňa im išlo o to, aby boli umiestené symetricky na každej strane a neboli až také nápadné, avšak práve oni boli prvou vecou, ktorú som si na novej A6ke všimol. Kým si ostatní vodiči neuvedomia, že toto je bežný radar a nie skryté majáky auta diaľničnej polície, majitelia novej Audi A6 budú pravdepodobne zažívať zvláštny jav, že ich akosi nikto nebude chcieť na diaľnici predbehnúť :).

3. Výfuky Kie Stinger 2.2 CRDi

kia stinger
zdroj – Gocar

Kia Stinger je nepochybne najkrajšie auto, aké Kia kedy vyrobila. Avšak, nie vždy je úplne dokonalá. Narážam hlavne na jej výfuky. S benzínovými motormi má 4 koncovky výfukov, ktoré vyzerajú jednoducho famózne. Práve 4 koncovky výfukov sú tým, čo ju robí tak výnimočným a krásnym autom. Nechápem teda, ako sa vôbec dizajnéri dokážu pozerať na výfuky naftovej verzie. Tá ich má totiž iba 2 na pravej časti zadku. A to robí zadok naftového Stingera najnevyváženejším zadkom, aký som snáď kedy na aute videl. Vyzerá to jednoducho otrasne. Mnohí výrobcovia v dnešnej dobe holdujú falošným koncovkám výfukov, čo ja osobne nemám veľmi rád, ale ak to má pomôcť dizajnu auta, tak to znesiem. A práve naftový Stinger ich zúfalo potrebuje.

Ktoré zvláštne dizajnové prvky ste si na autách všimli vy? Podeľte sa s nimi v komentároch! 😉