fbpx

Začína nám jar, je tak najvyšší čas na jarnú údržbu auta. Okrem výmeny pneumatík a kvapaliny do ostrekovačov by ste nemali zabúdať na výmenu kvapaliny do smeroviek. Ako ju jednoducho svojpomocne vymeniť?

Smerové svetlá automobilu, hovorovo známe ako smerovky, sú mimoriadne dôležitou súčasťou každého auta. Umožňujú jednoducho signalizovať ostatným účastníkom cestnej premávky kam máme v pláne odbočiť. Smerové svetlo automobilu sa skladá zo žiarovky, reflexnej plochy a samotného tela svetlometu, ktoré je naplnené kvapalinou do smeroviek. Tá zaisťuje správnu funkčnosť smerovky. Hlavnou úlohou kvapaliny do smeroviek je udržiavať optimálnu prevádzkovú teplotu žiarovky smerových svetiel, ochraňuje svetlo pred poškodením a predlžuje životnosť žiarovky.

kvapalina do smeroviek

Pri blikaní smerovky sa žiarovka smerovky prehrieva a po krátkom čase sa zničí. Práve kvapalina do smeroviek tomuto prehrievaniu zabraňuje. Vekom začne kvapalina do smeroviek pomaly zo svetlometu unikať a aj nepatrný únik kvapaliny do smeroviek sa prejavuje rýchlym vypálením žiarovky. Vodič pritom často nevie, že smerovka nebliká, čo je rozhodne negatívum, keďže takýto vodič je následne v premávke považovaný za arogantného hlupáka. Paradoxne majú s častými únikmi kvapaliny do smeroviek problémy luxusné značky vozidiel, najmä BMW a Audi, ale nevyhnú sa im ani ostatné značky. Výmenu kvapaliny do smeroviek vykonávajú autorizované servisy pri pravidelných prehliadkach, pri niektorých autách si ju však viete vymeniť aj sami doma a ušetriť.

Jednoduchý návod

Vymeniť si svojpomocne kvapalinu do smeroviek je možné len pri starších typoch svetiel, v prípade moderných LED pásikov ju musíte nechať na profesionálov. Ak však máte auto so smerovkami, v ktorých sa dá kvapalina do smeroviek podomácky vymeniť, nasledujúci videonávod vám jednoducho priblíži, čo k výmene budete potrebovať a ako na to.

Skontrolujte si funkčnosť svojich smerových svetiel aj vy a prispejte k bezpečnosti na cestách! 😀