fbpx

Mazda MX-5 je najpredávanejší roadster sveta a viete čo? Vôbec sa tomu nečudujem. Dokonca sa musím priznať, že MX-5ka je mojím najobľúbenejším roadsterom všetkých čias. Čím sú ale jej jednotlivé generácie tak výnimočné a ktorá je moja najobľúbenejšia? 

4. Mazda MX-5 NB

mazda mx5 nb generácia

Mojou najmenej obľúbenou, stále však úžasnou, generáciu Mazdy MX-5 je jej druhá generácia. Bola akási nemastná-neslaná. Technologicky sa z veľkej časti jednalo o prvú generáciu NA, čo je určite super, z hľadiska vzhľadu však šla výrazne dolu vodou. Zadná časť sa výrazne ponáša práve na zadok z generácie NA, čo nie je zlé, prednej časti však stále neviem prísť na chuť. Generácia NB bola len akousi evolúciu NAčka, ktorá však kvôli bezpečnostným predpisom prišla o tie famózne vyklápacie svetlá. A to je veľká škoda. Inak nebola ničím výnimočná, to je asi hlavný dôvod, prečo je v tomto rebríčku na poslednom mieste. Ako keby sa Mazda bála, že pokazí niečo z charakteru NAčka, a tak po technickej stránke výrazne nezmenila vôbec nič. Vzniklo tak rovnaké auto ako NAčko, avšak trochu škaredšie.

3. Mazda MX-5 NA

mazda mx5 na generácia

Prvá generácia MX-5ky bola predstavená v roku 1989, nie je síce moja najobľúbenejšia, pre Mazdu však bola najkľúčovejšia. Práve ona stanovila, ako budú ostatné generácie Mazdy MX-5 vyzerať, že sa bude jednať o ľahký a jednoduchý roadster, ktorého poslaním bude roznášať radosť. Legendárnou sa stala najmä vyklápacími prednými svetlami, ale aj skutočnosťou, že ihneď sa stala obrovským hitom. Mne osobne sa veľmi páči, skalní fanúšikovia ma však pravdepodobne ukameňujú keď zistia, že sa nachádza až na treťom mieste môjho rebríčka. Prakticky jej nemám čo vytknúť a na treťom mieste je len preto, že generácie na prvých dvoch priečkach sú pre mňa predsa len o niečo výnimočnejšie.

2. Mazda MX-5 ND

mazda mx5 nd generácia

Najnovšia a najlepšia? Takmer… Na generácii ND si dali konštruktéri Mazdy výnimočne záležať a skutočne to z nej cítiť. Spravili auto, ktoré sa snaží byť čo najpodobenejšie prvej generácii. A takou aj naozaj je. Je to vlastne NAčko v modernom šate. Malá a jednoduchá karoséria, malé motory a čistý zážitok z jazdy. Keď však k tomu pridáme moderné technológie, ktoré jej však z charakteru takmer nič neodoberajú, vznikne takmer dokonalé auto. Páči sa mi dizajn, páči sa mi skutočnosť, že aj napriek tlaku iných automobiliek si Mazda ide svojou cestou a robí MX-5ku takou, aká by mala byť. Mrzí ma však, že stále sa nájde veľa ľudí, ktorí nechápu jej podstatu a silou-mocou by pod jej kapotou chceli nejaký výkonnejší motor. Áno, ak by mala vyšší výkon, bola by rýchlejšia, lepšie by driftovala, bojím sa však, že by stratila niečo zo svojho povestného čara a charakteru jednoduchého auta, ktoré má výkonu tak akurát. Tých 160 koní 2.0 motora je podľa mňa dosť.

1. Mazda MX-5 NC

mazda mx5 nc generácia

Veľa fanúšikov si teraz poriadne zanadáva a vypne túto stránku. 🙂 Tá najväčšia a najmenej „MX-5ková“ MX-5ka je tvoja najobľúbenejšia? Nuž, áno. Je pravdou, že generácia NC bola najťažia. Bola najväčšia. Z hľadiska zábavy za volantom a charakteru bola zo všetkých generácií najhoršia. Ale viete čo? Je mi to jedno. Aj tak je z hľadiska jazdy a zážitkov za volantom lepšia ako 90 percent iných áut na ceste. V súboji zábavnosti a charakteru s ostatnými generáciami by prehrala, v mojich očiach má však pred ostatnými generáciami jednu zásadnú výhodu. Dizajn. A to najmä verzie po facelifte. Síce aj tie pred ním vyzerali úžasne, pofaceliftová verzia je však v mojich očiach jedno z najkrajších áut, aké bolo kedy vyrobené. Je jednoducho nádherná z každého uhla a ak by som si teraz ihneď mal vybrať jednu generáciu MX-5ky, ktorú by som si kúpil, bolo by to bez zaváhania NCčko. Kúpiť si ju je jeden z mojich detských snov, ktorý sa raz určite naplní.

A aké je vaše poradie generácií Mazdy MX-5? Podeľte sa s ním v komentároch! 😉