fbpx

Že ste o rally Balkan Express ešte nepočuli? Nečudoval by som som sa, keďže táto veľmi zaujímavá akcia prvýkrát prebehla len minulý rok. Vďaka veľkému záujmu však pokračuje aj teraz a rozhodne sa ju oplatí sledovať!

Rally Balkan Express prebieha práve v týchto dňoch a prechádza aj cez Slovensko. Celá akcia začala 22. augusta v nemeckých Drážďanoch, účastníci budú pokračovať cez Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko a Chorvátsko, pričom rally skončí 4. septembra v Salzburgu. Dokopy prejdú účastníci 14 krajín za 13 dní a najazdia pri tom 4000 kilometrov. Zaujímavé, no nič extra výnimočné, poviete si. Výnimočnosť rally Balkan Express však odhalíte po tom, ako spoznáte jej podmienky.

Minimálne 20 rokov, žiadne GPS a diaľnice

Účastníci rally Balkan Express musia splniť niekoľko základných požiadaviek. Rally sa môžu zúčastniť len na vozidlách, ktoré sú staršie ako 20 rokov. Môžu to byť motorky, osobné autá, ale aj vany a kamióny. Zakázané sú však karavany. Na začiatku rally dostane každý tím príručku s rôznymi tipmi na trasu a výzvami, ktoré môže splniť a získať za ne body. Víťazom rally sa totiž stáva tím, ktorý má najvyšší celkový počet bodov za výzvy, splnenie trasy a originalitu auta. Účastníci nemôžu používať GPS ani iné navigačné systémy a taktiež nemôžu jazdiť po diaľniciach či rýchlostných cestách. Tímy tak zažijú kopec dobrodružstiev na cestách strednej, východnej a južnej Európy, pričom sa snažia vyzbierať čo najviac peňazí na charitatívne účely. Každý tím má vo svojom vozidle trackovací systém, vďaka ktorému môžete jeho trasu sledovať v reálnom čase online.

Výnimoční The Backineer’s

Od sledovateľa som dostal tip na zaujímavý tím The Backineer’s, ktorý tvorí Nemec Michael Zehler a Kolumbijčanka Ana Maria Mejia. Táto dvojica sa spoznala počas potápania v Austrálii a stali sa z nich veľmi dobrí priatelia. Dokonca tak dobrí, že sa rozhodli spoločne absolvovať neľahkú výzvu v podobe Balkan Express rally. Ich verným spoločníkom je veľmi pekne upravený Ford Transit Camper MK2 z roku 1984. Mr. Bruce Noland, ako svojho Transita volajú, však nebol vždy takto pekný. Spočiatku to bol jeden starý biely hrdzavý Transit, na ktorý by ste nikdy nepovedali, že zvládne prejsť 4000 kilometrov vcelku. Michael a Ana však na ňom poriadne zapracovali a výsledok stojí za to.

Aj na Slovensku

Keďže tímy prechádzajú aj cez Slovensko, môžete prísť The Backineer’s, prípadne ďalšie posádky, podporiť aj osobne. Ich trasu a polohu v reálnom čase môžete sledovať na stránke – http://www.superlative-adventure.com/live/ . Ak chcete podporiť dobrú vec, môžete poslať nejaké peniaze na charitatívny účet tímu The Backineer’s. Všetkým účastníkom držím palce a verím, že všetci dôjdu do cieľa po vlastnej osi, no najmä s kopou nových zážitkov.

Pozri tiež: